Identificiran jedinstveni dvostruki krater u Švedskoj
Istraživači sa Sveučilišta u Gothenburgu otkrili su tragove udara dvaju ogromnih meteorita u švedskom okrugu Jämtland. Riječ je o dvostrukom udaru koji se dogodio prije nekih 460 milijuna godina.
"Otkrivena su dva kratera u Jämtlandu. Jedan od njih je golem, a drugi je desetina veličine prvog. Udari meteorita dogodili su se u isto vrijeme, prije 458 milijuna godina i formirali ova dva kratera", kaže Erik Sturkell, profesor geofizike na Sveučilištu u Gothenburgu.
Erik Sturkell i njegovi kolege otkrili su jedan od kratera 20 kilometara južno od Östersunda u Brunsflou. To je ogroman krater, promjera 7,5 kilometara, dok je manji krater udaljen od prvog 16 kilometara, i ima promjer od 700 metara.
Era meteorita
Ova dva udara meteorita prije 458 milijuna godina nisu bili jedini koji su pogodili Zemlju u to vrijeme. "Prije oko 470 milijuna godina, dva velika asteroida sudarila su se s asteroidnim pojasom između Marsa i Jupitera, i mnogi fragmenti izbačeni su iz svoje putanje u nove orbite. Mnogi od njih su se srušili na Zemlju, kao što su ova dva u Jämtlandu", kaže Erik Sturkell.
Jämtland je bio pod morem u to vrijeme. Na mjestima gdje su se dva meteorita istovremeno zaglavila dubina vode bila je 500 metara. Dvostruki udari na Zemlju poput ovoga vrlo su neuobičajeni i ovo je prvi koji je uvjerljivo dokazan.
"Podaci dobiveni iz operacija bušenja pokazuju da su u oba kratera prisutne identične sekvence, a talog iznad sekvenci udara jednako je star. Drugim riječima, udari su se dogodili istovremeno", kaže Erik Sturkell. Voda se naglo povukla tijekom sudara, i ubrzo su ove goleme jame bile potpuno suhe. "Voda se potom velikom brzinom vratila natrag, donoseći sa sobom fragmente od meteorita pomiješane s materijalom odbačenim tijekom eksplozije, skupa s gigantskim valom koji je razderao dijelove morskog dna", kaže Erik Sturkell.
Udari na nekoliko lokacija u Švedskoj
Nekoliko meteorita također je pronađeno na Kinnekulli. "Komad crvenog vapnenca neobična izgleda pronađen je u kamenolomu 1940. godine. Nekoliko godina kasnije, znanstvenici su ustvrdili da se u njemu nalazi meteorit. Veliki meteori eksplodiraju i raspadnu se gotovo potpuno, dok mali meteori padaju kao kamenje, kao što je primjer ovaj komad vapnenca", kaže Erik Sturkell. Oko 90 meteorita pronađeno je na Kinnekulli u proteklih petnaestak godina.
"Mali meteoriti prežive pad, dok veliki eksplodiraju i raspadnu se. U Jämtlandu smo pronašli samo minerale iz meteorita, mala zrnca kromita. Činjenica da se na Kinnekulli provodi aktivno vađenje razlog je zašto su znanstvenici otkrili meteorite tamo. I pošto se otkriće dogodilo još davne 1940-e, pojedinci koji rade u kamenolomu znaju što trebaju tražiti.“
Da li je moguće prepoznati ploče u našim podovima od vapnenca koje u sebi imaju dijelove meteorita? "Tehnički gledano, da, iako postoji vjerojatno vrlo mala šansa za to, s obzirom na to da su vapnenačke ploče koje dolaze od meteora često vrlo ružne i vjerojatno bi bile odbačene. Ali, one svejedno postoje!"
Izvor: ScienceDaily