Hrvatska i znanost

Otkriveno na koji način funkcionira Zemljin sustav za blokiranje potresa

L.B.

Nova je studija otkrila da postoji prirodni sustav, nazvan „vrata potresa“, koji odlučuje koji će potresi prijeći magnitudu od 8 stupnjeva po Richeru, a koji ne.

Ovaj sustav nekad ograniči jačinu potresa na 7 stupnjeva, dok oni koji prođu kroz vrata mogu doseći veći magnitudu i tako osloboditi i 32 puta veću energiju.

„Vrata potresa djeluju kao kada netko preusmjerava promet u jednu traku u zoni radova. Nekada dobijete zeleno svijetlo, a nekada se morate zaustaviti i čekati dok se uvjeti ne promjene“, rekao je geolog Nicolas Barth, jedan od znanstvenika koji su radili na ovom istraživanju.

Znanstvenici su ovaj sustav otkrili prilikom proučavanja Alpskog rasjeda na Novom Zelandu, kod kojega su utvrdili 75 postotnu vjerojatnost da će uzrokovati razorni potres u sljedećih 50 godina. Također se pokazalo da će taj potres imati 82 postotnu vjerojatnost za prolazak kroz vrata i postizanje magnitude veće od 8 stupnjeva.

Ovaj je tim znanstvenika kombinirao dva pristupa proučavanju potresa: dokaze o prošlim potresima koje su sakupili geolozi te računalne simulacije koje su izradili geofizičari. Pomoću ovih tehnika zajedno, istraživači su uspjeli dobiti cjelovitu sliku o budućim potresima na alpskom rasjedu.

„Veliki potresi uzrokuju ozbiljna podrhtavanja i klizišta koja nose krhotine prema rijekama i u jezera. Ako bušimo nekoliko metara u sedimente jezera možemo prepoznati distinktivne uzorke koji pokazuju da se u obližnjoj regiji dogodio potres. Određivanjem starosti sedimenata možemo precizno odrediti kada se potres dogodio“, objasnio je glavni autor studije, geolog sa Sveučilišta Victoria u Walesu Jamie Howarth.

Zapisi o sedimentima prikupljeni na šest lokacija diljem Alpskog rasjeda identificirala su opseg posljednjih 20 značajnih potresa kroz 4000 godina. Detaljnost ove analize pružala je znanstvenicima rijetku mogućnost da usporede ove podatke sa zapisima računalno generiranih potresa kroz period os 100 000 godina.

„Simulacija pokazuje da potres manje magnitude od 6 do 7 stupnjeva na vratima potresa može promijeniti stres i smanjiti udar većih potresa. Znamo da su posljednje tri rupture prošle kroz vrata potresa. Prema našem najtočnijem modelu, postoji vjerojatnost od 82% da će sljedeći potres također proći kroz vrata.

Približavamo se točki u kojoj će naši podaci i modeli biti dovoljno detaljni da možemo predviđati uzorke potresa, ne samo koliko je vjerojatno da će se dogoditi, već i koliko će razoran biti“, rekao je Barth.

Izvor: UC RIVERSIDE

Možda će vas zanimati