Potresi u ovoj zemlji su povezani sa sezonskim promjenama u razinama vode
Potresi u Tajvanu mogli bi biti povezani sa sezonskim varijacijama u ciklusu vode koje uzrokuje azijski monsun. Tajvan je zemlja u kojoj su razorni potresi prilično česti, a tamo postoje i velike razlike u taloženju podzemnih voda. Naleti vode najčešći su ljeti, između svibnja i rujna, kada ovim dijelom svijeta haraju tajfuni i obilne kiše.
Znanstvenici s tajvanske Akademije Sinica analizirali su podatke o potresima u istočnom i zapadnom Tajvanu i ustanovili povezanost između seizmičke aktivnosti i fluktuacija u ciklusu vode.
Najprije su primijetili da se najrazorniji potresi magnitude 6 i više javljaju usred suhe sezone, između veljače i travnja. Nakon toga su analizirali seizmičke podatke prikupljene između 2002. i 2018. godine, zajedno s mjerenjima podzemnih voda s 40 mjernih stanica i podacima o promjenama zemljine kore uslijed sezonskih naleta vode.
Istraživači su tako uspjeli potvrditi da je seizmička aktivnost u zapadnom Tajvanu zaista najveća za vrijeme suhe sezone, a najniža između srpnja i rujna kada završava sezona monsuna.
“Za vrijeme suhe sezone primjećujemo više potresa jer nestaje teret koji stvara voda”, objasnila je Ya-Ju Hsu s Akademije Sinica.
Istraživači su ustanovili da je ovo smanjenje razina voda u zemlji uzrokovano vrhuncem u odboju zemljine kore, čak i kada je pod vrlo niskim razinama stresa.
Seizmička aktivnost istočnog Tajvana pokazala se kompleksnijom. Tamo se dublji potresi češće javljaju između prosinca i veljače. Plići potresi u tom dijelu Tajvana također su bili povezani s varijacijama u razini podzemne vode i promjenama u zemljinoj kori, no s većim varijacijama u vremenskom periodu.
Istraživači upozoravaju da bi veća razina seizmičke aktivnosti za vrijeme suze sezone mogla bi prouzročiti veće pukotine na rasjedima, što bi na kraju uzrokovalo i veći broj razornih potresa.
Izvor: New Scientist