Zdravo se raspoloženje širi društvenim kontaktom, ali depresija ne
Novo istraživanje je pokazalo da vam mentalno zdravi prijatelji mogu pomoći da se oporavite od depresije ili čak da uopće ostanete mentalno zdravi.
Ali, ono što je ključno je da to što imate prijatelje koji su depresivni vas ne čini podložnijima depresiji. Drugim riječima, rezultati upućuju na to da se zdravo raspoloženje širi društvenim mrežama, ali ne i depresija.
Ovo je važno jer ako ste depresivni, kao da ste obilježeni. Rezultati upućuju na to da to što ste prijatelji s nekim vas same ne stavlja pod rizik da postanete depresivni i vjerojatno će pomoći osobi s depresijom da se oporavi.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Manchesteru i Warwicku su surađivali na ovoj studiji, koja je objavljena u žurnalu Proceedings of the Royal Society.
Istraživali su preko 2 000 adolescenata u mreži srednjoškolaca iz SAD-a, kako bi vidjeli kako njihovo ponašanje djeluje na druge tako što su uspostavili model širenja raspoloženja koristeći metode slične onima za praćenje širenja zaraznih bolesti.
Tim je saznao da se depresija ne može „prenijeti“ na nekoga, ali ako je oko vas dovoljno prijatelja zdravog raspoloženja, to može prepoloviti vjerojatnost da će se depresija razviti, ili udvostručiti vjerojatnost da se od nje oporavite u razdoblju od 6 do 12 mjeseci. U kontekstu depresije, ovo je vrlo snažan učinak.
Dr. Thomas House, predavač iz područja primijenjene matematike na Sveučilištu Manchester i jedan od autora ove studije, je rekao: „Znamo da društveni faktori, na primjer samački život ili proživljeno zlostavljanje u djetinjstvu, djeluju da to hoće li netko postati depresivan. Također znamo da je društvena podrška važna u oporavku od depresije, na primjer, ako imate ljude s kojima možete razgovarati.
Naša studija je malo drugačija jer promatra koji je učinak prijateljstva na vjerojatnost nastanka depresije ili oporavljanja od nje. Ovdje smo vidjeli veliki učinak. Moglo bi biti moguće da je jača društvena mreža učinkovit način liječenja depresije. Još moramo raditi na ovome, ali moglo bi biti moguće da bismo mogli značajno smanjiti teret depresije koristeći jeftine društvene intervencije čiji je rizik mali. „
Depresija nije mentalna nego fizička bolest
Dr. House je dodao: „Kao društvo, ako omogućimo da se među adolescentima razviju prijateljstva (na primjer, ako osnujemo klubove za mlade), svaki će adolescent vjerojatnije imati dovoljno prijatelja sa zdravim raspoloženjem koji bi na njega djelovali zaštitnički. Ovo bi smanjilo obim depresije.“
Stručnjak za društvene znanosti sa Sveučilišta u Warwicku, Frances Griffiths, i stručnjak za primijenjenu matematiku, Edward Hill, su surađivali na ovoj studiji. Edward Hill je rekao: „Pobrinuli smo se da se metoda koju smo koristili ne shvaća kao homofilija, što je sklonost da se ljudi druže sa sebi sličnima. To bi djelovalo na naše istraživanje.
Na primjer, ako mnogi adolescenti piju mnogo alkohola i njihovi prijatelji također piju mnogo, moglo bi biti moguće da alkoholna pića uzrokuju depresiju među mladim ljudima, a ne prijatelji s kojima se druže.“
Izvor: Manchester.ac.uk