Društvene znanosti

Zajednički život pruža istu emocionalnu podršku kao i brak

I.K.

Bio jednom na Zapadu par koji je živio u izvanbračnoj vezi, a smatran je izrazito neuobičajenim. U današnje vrijeme češće nalazimo nevjenčane parove koji žive zajedno u raznim vrstama veze.

Ljudi često kažu da „brak mijenja sve“, pružajući parovima emocionalnu stabilnost koju drugdje ne mogu naći, ali nova studija, koja treba biti objavljena u časopisu Journal of Family Psychology, govori kako je ta tvrdnja neosnovana. Kada je riječ o emocionalnom zdravlju, mladi su parovi, a posebice žene, jednako sretni kada započinju zajednički život kao i kada se vjenčaju.

Ispitivanje emocija

Kako bi se istražila emocionalna stabilnost nevjenčanih i vjenčanih parova koji žive zajedno, izvučeni su podaci iz Nacionalnog longitudinalnog istraživanja mladih 1997. (National Longitudinal Survey of Youth 1997, NLSY97), opsežne studije provedene na uzorku od 8 700 osoba rođenih između 1980. i 1984. Svake druge godine, između 2000. i 2010., postavljena su im detaljna pitanja o njihovom mentalnom zdravlju, o tome koliko su zadovoljni vezom te koliko su emocionalno uznemireni svakodnevno i uopće.

Što se tiče emocionalne uznemirenosti, zatraženo je da svojim mislima i osjećajima pridodaju brojku, pri čemu 1 znači da su neprestano pod stresom, dok 4 znači suprotno tome. Skupina istraživača sa Sveučilišta u Ohiju iskoristila je podatke prikupljane tijekom desetljeća kako bi usporedila obrasce emocionalnog stresa kod različitih vrsta heteroseksualnih parova.

Zajednički život prvi put i učenje iz iskustva

Prema studiji NLSY97, mlade žene bez partnera doživljavaju primjetno smanjenje emocionalne uznemirenosti nakon što prvi put počnu živjeti s partnerom, jednako kao i kod prvog ulaska u brak. Muškarci pak doživljavaju smanjenje nakon što se prvi put ožene, ali ne i kada prvi put počnu živjeti s partnericom. Prema autorima, razlog bi mogao biti taj što muškarci zajednički život vide kao dugotrajni test snage njihove veze, više nego kao znak da je veza zaista uspješna.

Claire Kamp Dush, izvanredna profesorica humanističkih znanosti na Sveučilištu u Ohiju i suautorica studije, izjavila je: „Otkrivamo da brak ne mora nužno rezultirati dobrobitima zajedničkog života, barem kada je riječ o emocionalnom zdravlju.“

Bez obzira na to jesu li živjeli s novim partnerom ili su se s njime vjenčali, i muškarci i žene doživjeli su relativno slične emocionalne pomake u drugoj vezi. Dush pretpostavlja da je uzrok tome učenje iz iskustva: „Mlade osobe iz naše studije možda drugi put odabiru bolje partnere, zbog čega primjećuju opadanje emocionalne uznemirenosti.“

Emocije su tek jedan aspekt

Ipak, treba napomenuti da je tijekom desetogodišnjeg prikupljanja podataka praćena samo emocionalna uznemirenost. Autori ističu da bi drugi pokazatelji, poput zdravstvene situacije, zlouporabe supstanci ili sklonosti nasilju, mogli biti bolje primjenjivi na muškarce kao pokazatelji emocionalnog blagostanja od izravnog ispitivanja o razinama stresa.

Ono što je možda najneobičnije, studija je otkrila da su parovi s djetetom pokazali veći pad emocionalne uznemirenosti u usporedbi s onima bez djece. Dakako, moguće je da se radost zbog dolaska djeteta događa istovremeno s porastom drugih vrsta stresova.

Zajednički život prije braka nije samo testiranje veze, već i naizgled trivijalnih stvari poput dogovora oko svakodnevnih kućanskih poslova, financija, uređivanja doma, rješavanja razmirica, odnosno svega onoga što zahtijeva „timski rad“. Koliko uspjeh tog testa utječe na potencijalnu odluku o sklapanju braka zasigurno je još jedna tema za psihološko ili sociološko istraživanje, kao i postoji li razlika u broju razvoda kod parova koji su prije braka živjeli zajedno i onih koji nisu.

Izvor: IFLScience

Možda će vas zanimati