Društvene znanosti

Spolno zadovoljstvo kod žena povećava se s godinama

Vanda Šajer

Nova studija o spolnoj aktivnosti kod žena starije dobi otkriva da se spolno zadovoljstvo u žena povećava s godinama i starenjem, a čak i one koje se rjeđe ili uopće ne upuštaju u spolne odnose ističu da su zadovoljne svojim spolnim životom kakav jest.

Većina ispitanica potvrdila je  doživljaj uzbuđenja kojeg gotovo uvijek slijedi orgazam; unatoč niskom stupnju seksualnog poriva, tako cjelovita spolna zadovoljstva mogu potrajati čak i u starosti. Studija je objavljena u siječanjskom broju American Journal of medicine.

Znanstvenici s Kalifornijskog sveučilišta, Medicinskog fakulteta i staračkog doma u San Diegu  su evaluacijom rezultata ispitivanja uzorka koji čini 806 žena Rancho Bernardo Study kohorte (skupina žena koja živi u komuni u San Diegu i čije zdravlje se istraživanjima prati 40 godina) dobili odgovore i činjenice koje svjedoče o njihovoj spolnoj aktivnosti i zadovoljstvu. Studija je mjerila učestalost njihovih spolnih aktivnosti u sadašnjem životnom periodu; uključujući demografska obilježja, zdravlje općenito, hormonalno stanje i uzimanje hormona; učestalost stanja spolne napetosti, lubrikacije i boli prilikom za vrijeme spolnog odnosa; te napokon spolna želja i zadovoljstvo u starijih žena.

Starosni medijan žena uključenih u istraživanje bila je dob od 67 godina, a 63% ispitanica su bile u post menopauzi. Polovina od ispitanica koje su potvrdile da imaju partnere je bila spolno aktivna u periodu od zadnja 4 tjedna. Vjerojatnost upuštanja u spolne odnose se smanjuje s godinama. Većina spolno aktivnih žena, čak 67.1 % potvrdilo je doživljaj vrhunca gotovo uvijek, ili u većini slučajeva; a upravo najmlađa i najstarija sudionica studije su potvrdile najveći stupanj učestalosti orgazma.

40 % žena potvrdilo je da u ovom životnom razdoblju nikada ili gotovo nikada nisu osjetile spolnu želju, a čak jedna trećina spolno aktivnih žena se izjasnila da ima vrlo nizak seksualni impuls. Liječnica i profesorica s Kalifornijskog sveučilišta, Elizabeth Barrett Connor, koja predvodi ovo istraživanje, komentira: ''Unatoč nedvojbenoj povezanosti između spolnog impulsa i drugih funkcija spolno reproduktivnog sustava, samo je jedna od 5 spolno aktivnih potvrdila visok stupanj spolne želje,tj. spolnog impulsa. Približno polovica žena u dobi od 80 i više godina su potvrdile da uvijek osjete spolno uzbuđenje neposredno prije snošaja, gotovo nikada nemaju poteškoće s lubrikacijom rodnice, te da redovito doživljavaju vrhunac, no inicijativu u vidu spolnog impulsa su potvrdile tek iznimno rijetke ispitanice. Za razliku od tradicionalnog linearnog modela gdje spolna želja nužno prethodi odnosu, ovi rezultati zapravo dokazuju da se žene upuštaju u spolne odnose iz više razloga, koji uglavnom podrazumijevaju doprinos emotivnom partnerskom odnosu i potvrdu kvalitete veze.

Bez obzira na status partnera ili učestalost spolnih aktivnosti, 61 % svih žena u ispitanoj zajednici je potvrdilo ispunjenost i zadovoljstvo svojim spolnim životom. Iako je treća životna dob često opisivana kao značajan preduvjet niskog stupnja seksualnih zadovoljstava, prema ovom istraživanju, postotak žena sigurnih u svoju spolnost i zadovoljnih s istom zapravo raste s godinama; štoviše otprilike polovica žena u dobi iznad 80 godina ima zadovoljavajuć intimni život.

''Kako nalaže ova studija, spolna aktivnost kao takva nije uvijek jasan niti neophodan pokazatelj takvog zadovoljstva. Oni koji nisu nužno spolno aktivni mogli su postići zadovoljstvo dodirima, zagrljajima i drugim znakovima pažnje i nježnosti koji su sastavni dio dugih veza.'', govori liječnica Susan Trompeter, inače profesorica kliničke medicine na sveučilištu u San Diegu. 

Time možemo zaključiti da su psihološka i emotivna povezanost s partnerom mnogo važniji faktori ispunjenosti u odnosu nego sam čin. Pozitivniji pristup ženskoj spolnosti u čijem fokusu bi prije svega bile emotivna bliskost i zadovoljstvo u partnerskoj vezi bi zasigurno bio mjerodavniji pokazatelj stupnja seksualnog zadovoljstva kod žena , više nego puka procjena usmjerena na kvantitativna mjerila kao što je učestalost odnosa, pa čak i samo zdravlje reproduktivnog sustava.       

Izvor: Elsevier Health Sciences

0

Možda će vas zanimati