Društvene znanosti

Razgovori o samoubojstvu na Twitteru odražavaju stope samoubojstva

V.L.

Tužni primjeri nasilja preko Interneta (eng. cyberbullying) i samoubojstava čine se vrlo čestima, međutim novo istraživanje pruža nadu da bi društveni mediji mogli biti rani pokazatelj koji bi pomogao u sprečavanju takvih tragedija.

Istraživači na Sveučilištu Brigham Young (u daljnjem tekstu: BYU) proučili su tweetove iz svih 50 saveznih država Amerike kroz period od tri mjeseca. Pregledavajući milijune tweetova, njihovi su algoritmi tražili izravne razgovore o samoubojstvu, kao i ključne riječi i fraze povezane uz nasilje.

"Na društvenim medijima djeca nekada kažu stvari koje ne govore naglas odraslima ili prijateljima", kaže Christophe Giraud-Carrier, računalni znanstvenik s BYU-a te jedan od sedam autora istraživanja.

Twittovi u korelaciji sa stvarnom stopom

Pronašli su 37 717 stvarno zabrinjavajućih tweetova na uzorku od 28 088 korisnika čije su informacije o lokaciji bile dostupne. Časopis Crisis objavio je kako je omjer tweetova suicidalnih sadržaja svake savezne države u snažnoj korelaciji s njihovom stvarnom stopom samoubojstava.

Na Aljasci, američkoj državi s najvećom stopom samoubojstava, istraživači su identificirali 61-og korisnika Twittera kao potencijalnog samoubojicu. U Texasu, gdje je stopa samoubojstva nešto niža, a populacija nešto veća, više od 3,000 korisnika Twittera je obilježeno kao rizični slučajevi. U saveznoj državi Utah, istraživanje je ukazalo na 195 korisnika Twittera kao rizične slučajeve.

"Netko mora nešto učiniti. Kako bi bilo da iskoristimo društvene medije kao dopunu onome što već činimo kako bismo spriječili samoubojstva?", kaže Giraud-Carrier.

To bi na Twitteru bilo prilično jednostavno učiniti s obzirom na to da je većina tweetova vidljiva javnosti i otvorena za odgovor.

"Tweetovi bi mogli biti korisni za neke funkcije koje obavljaju linije koje pružaju pomoć suicidalnim osobama", kaže Michael Barnes, profesor zdravstvenih znanosti na BYU-u te jedan od autora istraživanja.

Prethodno je istraživanje pokazalo da oko 15 posto tweetova sadrži informacije o lokaciji najmanje na nivou države.

Aplikacija za nadzor

Za ostale platforme društvenih medija, istraživači s BYU-a žele razviti aplikaciju za škole koja bi mogla analizirati podatke iz učeničkih postova. Zamisao je da škole stvore vezu s učenicima te da dobiju dopuštenje za dobivanje sadržaja koji učenici postavljaju na društvenim mrežama. Algoritmi aplikacije bi obavijestili pedagoge i psihologe kada učenik postavi nešto što bi moglo biti poziv upomoć.

"Samoubojstvo se može spriječiti, a društveni mediji jedan su od kanala za motrenje onih koji imaju rizik od samoubojstva te za potencijalno rješavanje tog problema", rekao je Carl Hanson, znastvenik zdrastvenih znanosti te još jedan od autora istraživanja.

I Josh West, profesor zdravstvenih znanosti BYU-a, jedan je od autora istraživanja zajedno sa studentima Jaredom Jashinskym, Scottom Burtonom te Trentonom Argyleom. 

Izvor: Brigham Young University

0

Možda će vas zanimati