Društvene znanosti

Pomoću obiteljskog stabla 21 generacije pronađeno 14 živih potomaka Leonarda Da Vincija

A.R.

Istraživači Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato dokumentirali su 21 generaciju obitelji Leonarda da Vincija koja je obuhvaćala 690 godina i 14 identificiranih muških potomaka.
Iznenađujući rezultati desetljetne istrage Alessandra Vezzosija i Agnese Sabatoa danas pružaju osnovu za unapređenje projekta koji istražuje DNA Leonarda da Vincija.

Njihova opsežna studija, koju je objavio časopis Human Evolution, s novom sigurnošću dokumentira kontinuiranu mušku liniju, od oca do sina, obitelji Da Vinci (kasnije Vinci), od rodonačelnika Michelea (rođenog 1331.) unuka Leonarda (6. generacija, rođen 1452.) do danas. Ukupno je riječ o 21 generaciji, uključujući pet obiteljskih grana te identificiranih 14 živih potomaka.

Rad popunjava praznine i ispravlja pogreške u prethodnim genealoškim istraživanjima Leonardove obitelji, nudeći nova otkrića obiteljskog stabla. Također, tekst pruža dokumentarne podatke i izvore informacija tijekom sedam stoljeća do danas, izvedene iz matičnog ureda, uz kontinuirani rad na dodatnim obiteljskim ograncima.

Otkriveno je da je Leonardo imao najmanje 22 polubraće, ali nije imao djece; novi neobjavljeni dokument pokazuje da je "Paolo di Leonardo da Vinci da Firenze" bio slučaj homonimije. Pet obiteljskih ogranaka prati Leonardov otac, ser Piero (5. generacija) i polubrat Domenico (6. generacija). Od 15. generacije prikupljeni su podaci o preko 225 pojedinaca. Studija, u suradnji s živim potomcima, pridonosi radu Udruge ‘baština Leonardo Da Vinci’.

Ovo izvanredno, relevantno 690-godišnje rodoslovno istraživanje temelj je znanstvenog rada istraživača Vezzosija i Sabatoa koji još uvijek rade na međunarodnom DNA projektu o Leonardu da Vinciju, uz potporu Zaklade ‘Richard Lounsbery’. U projektu također sudjeluju i Institut J. Craig Venter iz La Jolle u Kaliforniji i nekoliko drugih sveučilišta i istraživačkih centara, uključujući Odjel za biologiju Sveučilišta u Firenci.

Nadalje, poznato je da Y kromosom, koji se prenosi na muške potomke, ostaje gotovo nepromijenjen kroz 25 generacija. Usporedba Y kromosoma današnjih muških rođaka s onima njihovih predaka na drevnim i modernim grobnicama svakako potvrdila bi ovu teoriju o neprekinutoj obiteljskoj liniji.

Pitanja koja se potencijalno istražuju nakon potvrde Leonardove DNK uključuju informacije o zemljopisnom podrijetlu njegovih roditelja, njegovu fizičku snagu, prerano starenje, ljevorukost, prehrambene navike, zdravlje i bilo kakve nasljedne bolesti kao i njegovu izvanrednu viziju, sinesteziju i druge senzorne percepcije.

Usporedba bioloških podataka također bi mogla pomoći u provjeri autentičnosti umjetnina i materijala kojima je Leonardo stvarao.

Izvor: Doi

Možda će vas zanimati