Društvene znanosti

Nova analiza: Stonehenge je služio kao drevni solarni kalendar

Nika Beluhan

Dugo se smatralo da je poznato mjesto Stonehenge služilo kao drevni kalendar, s obzirom na njegovo usklađivanje sa solsticijima. Nova otkrića o povijesti kamenog kruga, zajedno s analizom drugih drevnih kalendarskih sustava, potaknula su profesora Timothyja Darvilla da baci novi pogled na Stonehenge. Njegova analiza zaključila je da je mjesto zamišljeno kao solarni kalendar.

"Jasna solsticijska usklađenost Stonehengea potaknula je ljude da sugeriraju da je ovo mjesto uključivalo neku vrstu kalendara još od antikvara Williama Stukeleya", rekao je Darvill sa Sveučilišta Bournemouth. "Sada su otkrića dovela to pitanje u oštriji fokus i ukazuju na to da je mjesto bilo kalendar koji se temelji na tropskoj solarnoj godini od 365,25 dana."

Najvažnije je da su nedavna istraživanja pokazala da su Stonehengeovi sarseni dodani tijekom iste faze izgradnje oko 2500. prije Krista. Oni su potjecali iz istog područja i kasnije su ostali u istoj formaciji. To ukazuje da su djelovali kao jedna jedinica.

Darvill je analizirao ovo kamenje, ispitujući njihovu numerologiju i uspoređujući ih s drugim poznatim kalendarima iz tog razdoblja. On je identificirao solarni kalendar u njihovom rasporedu, sugerirajući da su služili kao fizički prikaz godine koji je pomogao drevnim stanovnicima Wiltshirea da prate dane, tjedne i mjesece.

"Predloženi kalendar funkcionira na vrlo jednostavan način. Svaki od 30 kamenova u sarsen krugu predstavlja dan u mjesecu, sam po sebi podijeljen na tri tjedna po 10 dana", rekao je Darvill, napominjući da prepoznatljivo kamenje u krugu označava početak svakog tjedna.

Dodatno, interkalarni mjesec od pet dana i prijestupni dan svake četiri godine bili su potrebni da bi se uskladili sa solarnom godinom. "Interkalarni mjesec, vjerojatno posvećen božanstvima mjesta, predstavljen je s pet trilitona u središtu mjesta", rekao je Darvill. "Četiri kolodvorska kamena izvan Sarsenovog kruga pružaju oznake za usječenje do prijestupnog dana."


Kao takvi, zimski i ljetni solsticij bi svake godine bili uokvireni istim parovima kamenja. Jedan od trilitona također uokviruje zimski solsticij, što ukazuje da je možda bila nova godina. Ovo poravnanje solsticija također pomaže u kalibraciji kalendara - sve pogreške u brojanju dana lako bi se otkrile jer bi sunce bilo na krivom mjestu tijekom solsticija. Takav kalendar, s tjednima od 10 dana i dodatnim mjesecima, danas se može činiti neobičnim. Međutim, takve su kalendare usvojile mnoge kulture tijekom tog razdoblja.

"Takav je solarni kalendar razvijen u istočnom Mediteranu u stoljećima nakon 3000. godine prije Krista, a usvojen je u Egiptu kao građanski kalendar oko 2700. godine i bio je naširoko korišten na početku Starog kraljevstva oko 2600. godine prije Krista", rekao je Darvill. To otvara mogućnost da kalendar koji prati Stonehenge može proizaći iz utjecaja jedne od ovih drugih kultura.

Profesor Darvill se nada da bi buduća istraživanja mogla rasvijetliti ove mogućnosti. Drevni DNK i arheološki artefakti mogli bi otkriti veze između ovih kultura. Ipak, identifikacija solarnog kalendara u Stonehengeu trebala bi promijeniti način na koji ga vidimo.

"Pronalaženje solarnog kalendara predstavljenog u arhitekturi Stonehengea otvara potpuno novi način gledanja na spomenik kao na mjesto za žive", rekao je, "mjesto gdje je vrijeme ceremonija i festivala povezano sa samim tkivom svemira i nebeskih kretanja na nebu."

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati