Svemir i vrijeme

Kalendar 2022. - kada očekivati sljedeći puni Mjesec

Nika Beluhan

Sljedeći puni Mjesec nastupit će u ponedjeljak, 17. siječnja u 22:48 sati, ali će se pun Mjesec povremenom promatraču zvijezda pojaviti i noć prije i noć nakon svog vrhunca. Siječanski pun mjesec poznat je i kao Vučji Mjesec.

Pun Mjesec pokazuje svoje lice prema Zemlji otprilike jednom mjesečno. Većinu vremena pun Mjesec nije savršeno pun. Uvijek vidimo istu stranu Mjeseca, ali dio je u sjeni, zbog mjesečeve rotacije. Samo kada su Mjesec, Zemlja i Sunce savršeno usklađeni, Mjesec je 100% pun, a to poravnanje proizvodi pomrčinu Mjeseca.

A ponekad - jednom u plavom Mjesecu - Mjesec je pun dva puta mjesečno (ili četiri puta u sezoni, ovisno o tome koju definiciju preferirate).

Možete se pripremiti za sljedeći puni Mjesec ili pomrčinu uz naš vodič - evo kada sve ove godine i u koliko sati možeš očekivati puni Mjesec.

17. siječnja u 23:48 (Vučji Mjesec)
16. veljače u 16:57 (Snježni Mjesec)
18. ožujka u 07:17 (Mjesec crva)
16. travnja u 18:55 (Ružičasti Mjesec)
16. svibnja u 04:14 (Cvjetni Mjesec)
14. lipnja u 11:52 (Mjesec jagoda)
13. srpnja u 18:37 (Buck Moon)
12. kolovoza u 01:36 (Sturgeon Moon)
10. rujna u 09:59 (Žetveni Mjesec)
9. listopada u 20:55 (Lovački Mjesec)
8. studenog u 11:02 (Beaver Moon)
8. prosinca u 4:08 (Hladni Mjesec)

Mjesec je sfera koja obiđe Zemlju jednom svakih 27,3 dana. Također je potrebno oko 27 dana da se Mjesec okrene oko svoje osi. Dakle, Mjesec nam uvijek pokazuje isto lice - nema jedne "tamne strane" Mjeseca. Dok se Mjesec okreće oko Zemlje, Sunce ga osvjetljava iz različitih kutova - ono što vidimo kada gledamo u Mjesec je reflektirana sunčeva svjetlost. Mjesec u prosjeku izlazi oko 50 minuta kasnije svaki dan, što znači da ponekad izlazi tijekom dana, a ponekad noću.


Postoje četiri faze Mjeseca. U vrijeme mladog Mjeseca, Mjesec se nalazi između Zemlje i Sunca, tako da strana Mjeseca okrenuta prema nama ne prima izravnu sunčevu svjetlost i osvjetljava ga samo slaba sunčeva svjetlost koja se odbija od Zemlje.

Nekoliko dana kasnije, kako se Mjesec kreće oko Zemlje, strana koju možemo vidjeti postupno postaje sve više osvijetljena izravnim sunčevim svjetlom. Ovaj tanki komadić naziva se rastući polumjesec.

Tjedan dana nakon mladog mjeseca, Mjesec je 90 stupnjeva udaljen od Sunca na nebu i s naše je točke gledišta napola osvijetljen - ono što nazivamo prvom četvrtinom jer je oko četvrtine puta oko Zemlje. Nekoliko dana kasnije, područje osvjetljenja nastavlja se povećavati. Čini se da više od polovice mjesečevog lica dobiva sunčevu svjetlost. Ova faza se naziva rastući gibbous Mjesec.

Kada se Mjesec pomakne za 180 stupnjeva od svog položaja mladog Mjeseca, Sunce, Zemlja i Mjesec formiraju liniju. Mjesečev disk je što je moguće bliže potpunom osvjetljenju sunca, pa se to naziva punim Mjesecom. Zatim se Mjesec pomiče sve dok više od polovice njegova lica ne izgleda da dobiva sunčevu svjetlost, ali količina se smanjuje. Ovo je faza opadanja.

Danima kasnije, Mjesec se pomiče još jednu četvrtinu puta oko Zemlje, na poziciju treće četvrtine. Sunčeva svjetlost sada obasjava drugu polovicu vidljivog lica mjeseca.
Zatim, Mjesec prelazi u fazu opadajućeg polumjeseca jer se čini da manje od polovice njegova lica dobiva sunčevu svjetlost, a količina se smanjuje.

Konačno, Mjesec se vraća u početni položaj mladog Mjeseca. Budući da Mjesečeva orbita nije baš u istoj ravnini kao Zemljina orbita oko Sunca, rijetko su savršeno usklađene. Obično Mjesec prođe iznad ili ispod Sunca s naše točke gledišta, ali povremeno prođe točno ispred Sunca i dobijemo pomrčinu Sunca.

Izvor: Space.com

Možda će vas zanimati