Majke nižeg obrazovanja provode više vremena s djecom?
Vrijeme je ograničen resurs. Stoga nije posve iznenađujuće da visoko obrazovanim mamama nedostaje vremena kako bi uskladile posao i roditeljstvo. S druge strane, prema nedavno provedenom istraživanju, Majke s nižim stupnjem obrazovanja više sati dnevno posvećuju svojoj djeci i roditeljskim obavezama.
Kao rezultat toga, smanjio se dugogodišnji jaz u roditeljskom odnosu povezan s društvenom klasom. Točnije, jaz u vremenu provedenom u roditeljskim obavezama između majki s fakultetskim obrazovanjem i majki bez srednje škole smanjio se u prosjeku za 57 posto. Naime, s 44 minute dnevno početkom 2000-ih na 19 minuta dnevno krajem 2010-ih.
“Takozvano intenzivno roditeljstvo gdje roditelji dosta vremema u danu posvećuju djeci više nije fenomen srednje klase. Rasprostranjen je u svim skupinama ”, -kaže sociologinja Jennifer Augustine sa Sveučilišta Južne Karoline u Kolumbiji.
‘’Čini se da intenzivno roditeljstvo proizlazi iz straha roditelja da će njihova djeca zaostati za svojim vršnjacima ukoliko mu se ne posveti dovoljno vremena.’’-kaže Patrick Ishizuka, sociolog sa sveučilišta Washington u St. Louisu u Missouriju. Ishizuka je u jednom od istraživanja u rujnu 2019. pokazao da roditelji širom socioekonomskog spektra duboko ulaganje u djecu smatraju idealnim za njihov rast, razvoj i napredak.
U ovoj novoj studiji su Augustine i obiteljska sociologinja Kate Prickett sa Sveučilišta Victoria u Wellingtonu na Novom Zelandu procijenile podatke iz Američkog istraživanja korištenja vremena, godišnje procjene prikupljene od strane američkog ureda za popis stanovništva koja mjeri količinu vremena koje ljudi provode radeći razne aktivnosti, uključujući briga o djetetu ili plaćeni posao.
Istraživačice su uspoređivale vrijeme provedeno u roditeljskim dužnostima među 8.748 majki u istraživanjima od 2003. do 2005. s 5.007 majki u istraživanjima od 2015. do 2017. godine. Roditeljske aktivnosti uključivale su čitanje, crtanje, domaće zadaće, vožnju na izvannastavne aktivnosti, osnovnu njegu, poput hranjenja i odijevanja.
Znanstvenice su otkrile da je smanjivanje vremenskog jaza u cijelosti proizašlo iz promjena vremena koje se posvećuje djeci kod majki koje rade skraćeno ili nisu zaposlene. Na primjer, majke koje su bile kućanice i nisu imale srednješkolsko obrazovanje u ranijim su istraživanjima u prosjeku provodile 120 minuta dnevno sa svojom djecom. To je vrijeme u kasnijim anketama skočilo na 150 minuta što označava porast od 24 posto. Međutim, majke koje su radile puno radno vrijeme, vrijeme provedeno u roditeljstvu ostalo je približno isto, oko sat vremena dnevno. U međuvremenu su majke s fakultetskim obrazovanjem koje ne rade smanjile vrijeme provedeno s djecom za 7 posto, sa 176 minuta na 164 minute dnevno. S druge strane, majke s fakultetskim obrazovanjem koje rade puno radno vrijeme troše otprilike istu količinu vremena na roditeljstvo, otprilike 85 minuta dnevno.
Ankete od 2003. do 2005. i 2015. do 2017. pokazale da su visoko obrazovane majke u SAD-u u prosjeku počele provoditi nešto manje vremena sa svojom djecom. Slijedom toga, jaz u vremenu provedenom u roditeljskim aktivnostima među visoko obrazovanim majkama smanjio se s 44 minute kako su navodile ranije ankete na 19 minuta u kasnijim anketama.
Augustin sugerira nekoliko razloga koji podupiru ove trendove. Na primjer, manje obrazovanim ženama koje rade puno radno vrijeme u smjeni možda jednostavno nedostaje više vremena u danu kojeg bi posvetile svojoj djeci pa njihovi kolege koji rade manje sati mogu težiti postizanju intenzivnih roditeljskih ideala.
Zaključno, jaz u vremenu posvećenom majčinstvu znatno se smanjuje između manje obrazovanih i visoko obrazovanih mama. Ipak, visoko obrazovane majke još uvijek koriste svoje resurse kako bi svojoj djeci pružile obrazovnu potporu u životu, šaljući dijete na mnoge izvannastavne aktivnosti koje bi mogle doprinjeti njegovom razvoju. Tako majke možda ne provode vrijeme s djetetom, ali svakako ulažu u njega.
Izvor: Science news