Društvene znanosti

Izazov pružanja dobre usluge uz socijalno distanciranje

Nika Beluhan

Ako večerate vani na ovo Valentinovo, razmislite o ljudima koji stavljaju vašu hranu na stol. Ugostiteljstvo je bilo jedan od najteže pogođenih sektora tijekom pandemije, a novo istraživanje sa Sveučilišta Južne Australije pokazuje da čak i s ukidanjem karantene, zahtjevi socijalnog distanciranja povećavaju stres i poteškoće s kojima se suočavaju mnogi ljudi koji rade u službi.

Nova studija, objavljena u časopisu Journal of Service Theory and Practice, pokazuje da izazovi pridržavanja uvjeta socijalnog distanciranja – i zabrinutost oko mogućih posljedica ako se to ne učini – uzimaju težak mentalni danak mnogim ugostiteljskim radnicima, nagrizući zadovoljstvo poslom i povećavajući namjeru da napuste industriju.

Vodeći autor, dr. Frank Huo, iz UniSA-inog Centra za izvrsnost na radnom mjestu (CWeX), kaže da se mnogi ugostiteljski radnici suočavaju s velikim poteškoćama u usklađivanju "sigurnosti od COVID-a" s "dobrom uslugom", što dovodi do razočaranja i nezadovoljstva njihovim ulogama.

"Priroda velike fizičke blizine poslova u uslužnoj industriji otežava prakticiranje socijalnog distanciranja na poslu, što ugrožava radno angažiranje zaposlenika i stavove vezane uz karijeru", kaže dr. Huo.

"Poslovni angažman — uključujući ponos i zadovoljstvo svojim poslom i uviđanje budućih karijera u toj ulozi — ključni je čimbenik dobrobiti zaposlenika, tako da situacije koje smanjuju radno angažiranje mogu dovesti do negativnih iskustava u zanimanju, uključujući žaljenje za karijerom i namjeru smjene."

Prepoznajući važnost mjera socijalnog distanciranja u smanjenju širenja COVID-19, dr. Huo kaže da postoji potreba za boljim razumijevanjem njihovog utjecaja na uslužne zaposlenike i većim prepoznavanjem načina na koje poslodavci i kupci mogu pomoći da se smanji taj udarac.

"Kako bi zadržali angažman zaposlenika u službi i njihove pozitivne stavove u karijeri, menadžeri mogu nastojati smanjiti radne zahtjeve nastale zbog poteškoća u socijalnom distanciranju", kaže dr. Huo. "Primjeri strategija uključuju ograničavanje broja korisnika, implementaciju sustava beskontaktnog plaćanja i dostave te osiguravanje osobne zaštitne opreme zaposlenicima."

"Osim toga, korisno je poticati koprodukcijsko ponašanje kupaca u pružanju usluga kako bi mogli pomoći restoranskim radnicima da prakticiraju socijalnog distanciranja tijekom usluge. Naglašavanje nužnosti i prednosti pravila socijalnog distanciranja pomaže u poboljšanju prihvaćanja propisa od strane zaposlenika, čime se smanjuje njihova percipirana prijetnja poteškoćama u socijalnom distanciranju."

Izvor: Journal of Service Theory and Practice

Možda će vas zanimati