Društvene znanosti

Arheolozi rekonstruiraju drevni arijevski luk

N.B.

Istraživači s državnog sveučilišta South Ural rekonstruirali su četiri tisuće godina star luk u jedinstvenom eksperimentu. Temelj rekonstrukcije bili su dijelovi roga pronađeni u tri grobna kompleksa naroda Sintashta, drevnog indoiranskog plemena. Nalazili su se na južnom Uralu na prijelazu iz 3. u 2. tisućljeće prije Krista, u koji se može datirati slavni Arkaim.

Probojna sposobnost ovog tipa luka bila je toliko visoka da je mogao probiti čak i oklop od kosti i rogova, rekli su znanstvenici. Ovaj luk je vjerojatno bio elitno oružje ratnika u kočijama, ali su ga također mogli koristiti aristokrati za lov na velike životinje. Asimetričan oblik pramca, kompenziran ravnotežom dijelova rogova, možda je donjem kraku oružja dao posebnu borbenu ergonomiju, što je omogućilo ispaljivanje iz karoserije ratnog vozila, smatraju stručnjaci.

"Luk Sintashta je, po našem mišljenju, složeni dugi luk s nizom posebnih dijelova za poboljšanje mehanike i proširenje funkcionalnosti. Testovi i simulacije su pokazale da je za učinkovito gađanje velikih Sintashta strijela potrebna napetost luka veća od 28 kilograma, u odnosu na samo 25 kilograma za moderni olimpijski luk za muškarce. Rezultat našeg eksperimenta bio je luk dužine 187 cm s 29,03 kg napetosti. Može se koristiti za gađanje mete na udaljenosti od oko 80 metara", rekao je Ivan Semyan, voditelj Laboratorij za eksperimentalnu arheologiju SUSU.

Prema arheolozima, ovi složeni lukovi su najmoćnije i najpreciznije oružje na daljinu iz antike. Rekonstrukcija ove tehnologije omogućuje nam da tvrdimo da su bili teški za proizvodnju i da su zahtijevali specijalizaciju rada. Drvene i rogove dijelove luka vjerojatno su izradili različiti majstori.

Originalni pramčani elementi koje su pronašli arheolozi pokazuju visoku kvalitetu brušenja i poliranja. Dijelovi roga su složenog oblika i zahtijevaju mnogo sati bušenja, piljenja i rezanja brončanim alatima, objasnili su znanstvenici.

"Bilo nam je izuzetno važno da se striktno pridržavamo tri principa: koristiti autentične materijale, autentične tehnologije i ne prelaziti razinu tehničke misli starih majstora. Stoga su korištena samo četiri materijala: drvo, rog, ljepilo za kosti i tetive. Ukupno smo testirali četiri verzije dizajna: dvije od naših kolega i dvije naše", rekao je Ivan Semyan.

Rezultati eksperimentalnog snimanja dokazali su visoku kvalitetu luka koje su izradili stručnjaci SUSU-a, istaknuli su znanstvenici. Tijekom ispitivanja, luk je pokazao veliku mehaničku snagu sa stabilnom ponovljivošću (preko 300 hitaca), kao i potpunu odsutnost destruktivnih vibracija u konstrukciji.

Najegzotičniji detalj pronađen tijekom iskapanja bila je hipotetska "polica sa strelicama" koja se sastoji od dvije letvice, istaknuli su stručnjaci. Tim stručnjaka je zaključio da se donja šipka koristila pri gađanju na udaljenosti manjoj od 20 metara, a gornja pri radu na meti na većoj udaljenosti, što je zahtijevalo podizanje strijele.

Izvor: Phys.org

0

Možda će vas zanimati