Zašto neki insekti ubijaju svoje majke?
Neki društveni insekti, poput pčela, u određenim situacijama ubijaju matice. Postavlja se pitanje zašto se, i u kojim to situacijama, isplati ubiti maticu. Kako pokazuje istraživanje, razlog leži u mogućnosti radilica da u tom slučaju liježu muška jaja
Jednog je dana, radeći s pčelama u šumama Kostarike, entomolog Kevin Loope, istraživač sa Sveučilišta Kalifornija, došao do zanimljive spoznaje o društvenim insektima. U većini slučajeva, radilice (ženke) društvenih insekata - pčele, mravi, ose - rade cijeli životni vijek, uzdržavajući maticu koja je odgovorna za potomke.
No, čitajući razne izvore u literaturi, Kevin je naišao na slučajeve u kojima radilice ubijaju maticu. “Meni je to bilo paradoksalno. Zašto se ponekad isplati ubiti maticu, a drugi puta ne? Kako objasniti da su baš određene matice ubijene, a ne neke druge? Zašto uopće ubiti maticu?” pitao se Kevin.
Radilice nisu bezumni automati
Iako prevladava uvjerenje kako radilice 'bespogovorno' rade za dobrobit matice i vlastite kolonije, istraživanje pokazuje kako su one, naprotiv, proračunate i, ovisno o okolnostima u kojima se nalaze, pomažu ili ubijaju maticu.
Da bi ispitao to neuobičajeno ponašanje radilica, Kevin je kamerama u laboratoriju snimao ponašanje više kolonija jedne vrste pčela. Na temelju promatranja njihova ponašanja te njihove genetske analize, došao je do zaključka kako radilice ubijaju maticu u situaciji kada koloniju čini velik broj njihovih braće i sestara, ali ne i kada u kolonijama prevladavaju njihova polubraća i polusestre.
“Radilice se pobunjuju samo onda kada im to odgovara,” napominje Kevin. “Rezultat takvog ponašanja jest mogućnost da i same radilice nose muška jaja. Matica je, naime, obično ta koja nosi muška jaja i koja sprječava radilice da rade isto.” Očito, tako dugo dok to radilicama odgovara.
Neobično ponašanje prvi puta zabilježeno kamerom
Ovo je jedno od rijetkih istraživanja koje pokazuje kako radilice razumiju proporcije polubraće i polusestara u vlastitim kolonijama te kako, kada je to potrebno da bi se održala homogenost kolonije, ciljano djeluju spram te spoznaje.
“U insekata visoke društvene razine, vjernost matici je bezuvjetna. Ipak, ovo istraživanje prvi je temeljiti uvid u ponašanje koje uključuje ubijanje matice koje je, iako teško primjetljivo, česta pojava u pčela i osa. Korištenjem kamere ovo je ponašanje ne samo primijećeno, već i zabilježeno,” ustvrdio je Kevin.
“Prirodni odabir unutar kolonije predviđa evoluiranje onog ponašanja koje preferira bliske rođake, čime ubojstvo matice u kolonijama s mnoštvom polubraće i sestara nije korisno,” dodao je Kevin. “Radilice se, dakle, ponašaju u skladu s teorijom prirodnog odabira.”
Rezultati istraživanja objavljeni u Current Biology. Kevin se sada pak, posvetio istraživanju utjecaja interakcije pčela s ostalim vrstama na promjene u njihovoj društvenoj organizaciji.
Izvor: ScienceDaily