Za ove kućne ljubimce je vjerojatnije da će se zaraziti koronom
Istraživanje boljeg razumijevanja SARS-CoV-2 se nastavlja, a jedno nedavno provedeno istraživanje pruža uvid u vjerojatnost zaraze kućnih ljubimaca - posebno otkrivajući da su mačke osjetljivije od pasa na virus koji uzrokuje COVID-19.
Znanstvenici su analizirali serum krvi od ukupno 239 mačaka i 510 pasa, prikupljenih između sredine travnja i sredine lipnja 2020. godine, kako bi tražili antitijela koja bi ukazivala na prethodnu infekciju SARS-CoV-2. Rezultati su pokazali da je 8 posto mačaka, ali manje od 1 posto pasa oboljelo od COVID-19, što sugerira da se virus može prenositi između vrsta i da će se mačke vjerojatnije zaraziti nego psi.
"Budući da kućni ljubimci mogu biti izvor niza zaraznih bolesti, određivanje koliko su dvije najpopularnije vrste kućnih ljubimaca u Sjedinjenim Državama osjetljive na SARS-CoV-2 - i koliko bolest među njima može biti raširena - moglo bi imati značajne utjecaje za zdravlje ljudi i životinja", kaže molekularni biolog Hinh Ly sa Sveučilišta Minnesota.
Nalazi su samo dio šire slike koju istraživači počinju sastavljati kada su u pitanju životinje i COVID-19. Iako znamo da se kućni ljubimci mogu zaraziti SARS-CoV-2, čini se da je vjerojatnost da se razbole mala. "Još uvijek sam pomalo iznenađena što se mačke tako lako zaraze, a opet rijetko pokazuju znakove bolesti", rekla je biomedicinska istraživačica Angela Bosco-Lauth sa Sveučilišta Colorado State.
Također se čini malo vjerojatnim da su životinje sposobne prenijeti SARS-CoV-2 na ljude. No, s druge strane, mi vjerojatno možemo prenijeti virus na svoje kućne ljubimce kad smo u njihovoj neposrednoj blizini, tako da maženje mačke ili psa kada smo i sami pozitivni na koronavirus nije dobra ideja.
U ovom istraživanju znanstvenici nisu mogli detaljno razmotriti zašto bi mačke mogle biti osjetljivije na infekcije od pasa. Protein ACE2 u mačaka - koji je sličniji ljudskom proteinu ACE2 nego pasji ekvivalent - djeluje kao receptor za koronavirus i mogao bi biti jedan od razloga.
Krvni serum korišten u ovom istraživanju prikupljen je anonimno, tako da istraživači nisu mogli promatrati čimbenike, poput toga žive li životinje uglavnom na otvorenom ili u zatvorenom ili postoje li dokazi o prijenosu virusa između kućnih ljubimaca.
Tim trenutno radi na istraživanju čiji podaci pokrivaju posljednje mjesece 2020. godine, kada je broj slučajeva COVID-19 kod ljudina tom području bio mnogo veći. To bi trebalo pružiti korisnije podatke o tome kako se SARS-CoV-2 može širiti, a rezultati će pomoći razjasniti prevalenciju prijenosa koronavirusa među kućnim ljubimcima i njihovim vlasnicima.
Izvor: Virulence