Biljke i životinje

Kada je počelo pripitomljavanje divlje mačke

M.K.

Domaća mačka najpopularniji je kućni ljubimac na svijetu. Procjenjuje se da tih malih krznenih životinja koje nas fasciniraju svojim jedinstvenim karakterom i ponašanjem danas ima oko 600 milijuna. Iako o njima znamo puno, još nam uvijek nije poznato kada i gdje su divlje mačke domesticirane, odnosno kada su počele živjeti u zajednici s ljudima. Novi nalaz u Kini mogao bi donijeti dugo priželjkivani odgovor na ovo pitanje.  

Znanstvenici koji su istraživali kamenodobno naselje Quanhucun u središnjoj Kini pronašli su fosilizirane mačje kosti koje su pripadale najmanje dvjema jedinkama. Istraživači vjeruju kako bi nalaz mogao biti dokaz početnog stadija pripitomljavanja divlje mačke. 

U radu objavljenom u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, istraživači na čelu s dr. Yaowu Huom s Kineske akademije znanosti iznijeli su svoje ideje o mogućim razlozima da divlje mačke postanu stanovnici prapovijesnih ljudskih naseobina. 

„Ovi nalazi sugeriraju da su drevna naselja poljodjelaca privlačila mačke zbog manjih životinja, osobito glodavaca, koji su se hranili žitom koje su ratari uzgajali i skladištili.“ objašnjava antropologinja Fiona Marshall, koautorica studije s Washingtonskog sveučilišta u St. Louisu. Dr. Marshall vjeruje da čak i ako mačke još nisu bile domesticirane, nalaz potvrđuje da su živjele u velikoj blizini sela te da su od ove interakcije koristi imali i ljudi i mačke. 

Da su stanovnici drevnog sela imali problema s glodavcima svjedoči dizajn skladišta za žito, koja su napravljena tako da onemoguće životinjama da dođu do životno važnih poljoprivrednih zaliha. Mačke su vjerojatno postale još jedan zaštitni faktor za žitnice od glodavaca. 

I drugi dokazi iz Quanhucuna govore u prilog tezi o zbližavanju divljih mačaka i stanovnika naselja. Jedna od mačaka čije su kosti analizirane doživjela je puno više od prosjeka, što bi moglo značiti da su za nju skrbili ljudi. Prehrana druge mačke sastojala se od velikog udjela žitarica, što upućuje na zaključak da su je stanovnici možda hranili.   

Egipat, Cipar ili Kina?

Dugo se vjerovalo kako su divlje mačke pripitomljene u Egiptu prije više od 4 000 godina. To je shvaćanje poljuljano prije desetak godina otkrićem neolitskog groba na Cipru, u kojem su otkriveni kosturi čovjeka i afričke divlje mačke, jedan pored drugog. Starost skeleta procijenjena je na 9 500 godina.  

Nedavnim DNA istraživanjima znanstvenici su utvrdili kako većina domaćih mačaka potječe od bliskoistočne divlje mačke, vrste koja i danas obitava na području Zapadne Azije i u Africi. 

Dr. Marshall tumači kako još uvijek ne postoje dokazi da su mačke pronađene u Quanhucunu potomci bliskoistočne divlje mačke. Ako se to utvrdi, Marshall smatra kako bi to značilo da su mačke iz drevnog kineskog sela domesticirane na drugom mjestu i tek kasnije dovedene u tu regiju. 

„Zasad ne znamo jesu li te mačke u Kinu došle s prostora Bliskog istoka, jesu li se križale s autohtonim vrstama kineskih divljih mačaka ili jesu li mačke iz Kine igrale dosad nepoznatu ulogu u domestikaciji.“ objašnjava Marshall. 

Dr. Greger Larson, arheolog sa Sveučilišta u Durhamu, smatra da je ovo istraživanje važan korak naprijed u području koje je dosad bilo zanemareno, za razliku od proučavanja domestikacije pasa, svinja, ovaca i drugih životinja. 

Izvor: Chinese Academy of Sciences, Washington University, Durham University

0

Možda će vas zanimati