Petnaest godina nakon prvog promatranja potvrđena nova vrsta ptica
Tim predvođen istraživačima sa Sveučilišta Princeton, Državnog sveučilišta Michigan te indonezijskog Instituta znanosti potvrdio je pronalazak nove vrsta ptica čak više od 15 godina nakon što je ova neuhvatljiva životinja prvi put viđena na indonezijskom otoku Sulawesiju.
Nizine Sulawesija stanište prugaste muharice
Novoimenovana sulawesijska prugasta muharica (Muscicapa sodhii), prepoznatljiva po išaranom vratu i kratkim krilima, pronađena je na području sulawesijskih šumovitih nizina gdje je posljednji put i viđena. U časopisu PLOS ONE istraživači navode kako se nova vrsta vidljivo razlikuje od ostalih muharica po perju, strukturi tijela, pjevu i genetici, što govori da je riječ o novoj vrsti. Budući da je ova ptica preživjela u regiji koja je znatno uništena zbog plantaža kakaa, trenutno joj ne prijeti rizik od izumiranja.
„S obzirom na to da je 98 posto ptica na svijetu opisano, pronalaženje nove vrste velika je rijetkost", izjavio je suautor J. Berton C. Harris s poslijedoktorskog Programa znanosti, tehnologije i ekološke politike u Princetonu čije je sjedište na Fakultetu državnih i međunarodnih poslova Woodrow Wilson u Princetonu. „Iako je svjetski važno žarište raznih vrsta ptica, Sulawesi su ornitolozi vrlo malo proučavali".
Prvi put viđena 1997. godine
Nova vrsta koju su pronašli Harris i suradnici čekala je službeni znanstveni opis od 1997. godine kad je ptica prvi put viđena u ostacima nekadašnje prašume. Tad se smatralo da su ove sulawesijske ptice zapravo sive muharice (Muscicapa griseisticta) u migraciji.
Uz financijsku potporu udruge National Geographic Society, Harris i neki njegovi suradnici otputovali su u Središnji Sulawesi na ljeto 2011. i 2012. godine kako bi nastavili potragu za tajanstvenom životinjom. Nakon tjedana kampiranja pored grada Baku Bakulu, istraživači su naposljetku pronašli pticu (na mjestu gdje je prvi put viđena) na ljeto 2012. promatrajući nekoliko njih.
Potpuno ispitivanje njezinih mjera, genetike, perja i pjeva otkrilo je da, u usporedbi sa sličnim muharicama, ona ima kraća krila, zakrivljeniji kljun i kraći rep. Perje joj je također upečatljivo s obzirom na to da ima jednostavnije lice i išaran vrat. DNA nove vrste pokazuje da je samo u daljnjem srodstvu sa sivom muharicom, a najbliža je tajlandskoj populaciji azijske smeđe muharice (M. dauurica siamensis).
Specifičan pjev
Po pjevu koji uključuje zviždanje, cvrkutanje i trepetanje ova je nova vrsta poprilično slična ostalim azijskim vrstama, no malo je piskutavija te joj nedostaju niži tonovi koje druge vrste proizvode. Suautor Pam Rasmussen s Državnog sveučilišta Michigan koji vodi svjetsku internetsku stranicu o pjevu ptica AVoCet na kojoj se pohranjuje njihov pjev, izjavio je: „Imali smo sreće što smo bili u mogućnosti prvi puta snimiti pjev ove ptice".
Iako novoj vrsti nije potrebna netaknuta prašuma kako bi preživjela, ipak se čini da ovisi o visokom drveću koje drvosječe ne posijeku. „Trenutno, vrsta nije pod rizikom izumiranja. Međutim, to bi se moglo promijeniti ako se poljoprivreda na ovom području pojača", izjavio je Rasmussen.
Važnost proučavanja biološke raznolikosti
David Wilcove, profesor s Princetona i Harrisov savjetnik koji nije sudjelovao u istraživanju, izjavio je kako ovo istraživanje pokazuje zašto je toliko važno proučavati biološku raznolikost.
„Pronalazak ove prije nepoznate ptice ponovno nam dokazuje koliko toga još imamo naučiti o biološkoj raznolikosti ovoga planeta te, osobito, o biološkoj raznolikosti tropa", rekao je Wilcove, profesor ekologije i evolucijske biologije i odnosa s javnošću na fakultetu Wilson. „Moguće je da su zahvaljujući milijunima promatrača ptica, ptice najtemeljitije proučavan razred kralježnjaka na Zemlji, no znanstvenici još uvijek otkrivaju nove vrste."
Latinski naziv koji je tim dodijelio ptici odaje počast preminulom ekologu i ornitologu Navjotu Sodhiju, Harrisovu bivšem mentoru i profesoru na Državnom sveučilištu u Singapuru. Nekoliko je životinjskih vrsta nazvano prema Sodhiju, uključujući puža, ribu te novi rod i vrstu raka.
„Imenovanje toliko vrsta u Sodhijevu čast pokazuje koliko je on bio važan svojim studentima i suradnicima", navodi Harris. „Ipak, vjerojatno bi bio iznimno zadovoljan našim opisom ptice jer je bio ornitolog te pogotovo jer je još tako malo vrsta ptica ostalo neopisano."
Izvor: Princeton