Biljke i životinje

Otkriven i drugi signal gravitacijskih valova

Irena Mrnjavac

Ovu godinu pamtit ćemo po LIGO-u, projektu koji se bavi promatranjem gravitacijskih valova, a promatračka stanica se nalazi u SAD-u. Nakon velikog otkrića u veljači ove godine, međunarodni tim istraživača sada je potvrdio da su uočili gravitacijske valove nakon sudara crnih rupa.

Gravitacijska astronomija

Signal koji su primili uputio ih je na dvije crne rupe koje su se spojile u jednu i znanstvenici su izračunali da je masa crnih rupa bila između osam i četrnaest puta veća od mase Sunca, a slična je zvjezdanim crnim rupama u Mliječnoj stazi. Sudar se dogodio oko 1,4 milijardi svjetlosnih godina dalje od Zemlje i signal je trajao nekoliko sekundi, što je znatno duže u odnosu na prvo otkriće (0,5 sekundi), premda to nije jedina razlika.

„Najvažnije je da je ovo drugi put“, rekla je Gabriela Gonzalez sa Sveučilišta u Louisiani, glasnogovornica LIGO-a. „Ali, važno je da je ovaj put drugačije jer nam pokazuje da postoji spektar sustava crnih rupa.“

„Gravitacijska astronomija je stvarna“, rekao je David Reitze, izvršni direktor laboratorije LIGO. „Za LIGO će budućnost biti puna stapanja crnih rupa.“

Sitne promjene u detektorima

Kada su dvije crne rupe obujmile jedna drugu i spojile se, uzburkale su kozmičke valove koji su raširili i stisnuli prostor – kao što je Einsteinova teorija relativnosti i objasnila. Ti valovi lelujali su Svemirom i došli do dva LIGO-ova detektora 26. 12. 2015.

Svaki od tih detektora prima signale sitnih širenja i sužavanja u prostoru preko dvije ruke duge 4 kilometra. Kada gravitacijski val prođe, jedna se ruka produži, a druga se skrati. Lasersko svjetlo koje se na rukama detektora javlja naprijed i natrag služi kao izuzetno osjetljivi štap za mjerenje koji može uočiti te jedva primjetne promjene u dužini. Kada su gravitacijski valovi prošli kraj Zemlje u prosincu, produžili su i skratili ruke detektora za manje od tisućinke širine protona. Ta sitna promjena, koja se u oba detektora pojavila skoro u isto vrijeme, bila je dovoljna da zabilježi značajno mreškanje.

AKO VAM SE SVIDIO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)

Kad se usporedi s ranije uočenim sudarom crnih rupa koji je zabilježio LIGO, ovo je bio manji sudar. Ove crne rupe bile su manje od pola u odnosu na prve (30 do 35 puta mase Sunca). Signal njihovog sudaranja bio je manje očit, a skrivao se ispod namreškanih valova u podacima koji su nastali iz nasumičnih tijekova i neželjenih signala iz okoliša.

Očekivanje novih podataka

„Otkrivanjem dva jaka elementa u četiri mjeseca naše prve promatračke misije možemo početi predviđati koliko često bismo mogli čuti gravitacijske valove u budućnosti“, rekao je Albert Lazzarini, zamjenik direktora laboratorija LIGO. „LIGO nam donosi novi način promatranja nekih od najtamnijih, ali i najenergičnijih događaja u našem Svemiru.“

U stanici LIGO podatke su skupljali od rujna 2015. do siječnja, a tim trenutno radi na analiziranju promatranja. „Ova studija pokriva sve podatke, ali traži i binarne sustave, posebno binarne crne rupe“, rekao je dr. Suttor. „Postoje i drugi mogući izvori koji bi mogli proizvesti gravitacijske valove.“

Drugi izvori koji bi možda mogli biti otkriveni su supernove, pulsari ili čak signali Velikog praska.

Registriraj se za Uber - odmah dobivaš 50 kn za vožnju po Zagrebu :)

LIGO sada vrši provjere prije nego što se vrati na posao kasnije ove godine i očekuje se da će promatrati 1,5 do 2 puta više Svemira. Promatračka stanica Virgo, koja se nalazi u Italiji, također će početi djelovati krajem ove godine. Tri detektora gravitacijskih valova će omogućiti znanstvenicima da točno odrede odakle signali dolaze.

Posljednji mjeseci sasvim sigurno su obilježeni velikim otkrićima i potvrdom Einsteinove teorije relativnosti. Nadamo se da će znanstvenici usavršiti detektore koji će nam i narednih mjeseci donositi nova otkrića i malo nam približiti veliki Svemir o kojem još toliko toga tek moramo saznati.

Izvori: Science News, IFLScience

0

Možda će vas zanimati