Biljke i životinje

Neočekivano - pustinjske biljke se teško nose s ovim velikim vrućinama

N.B.

Čak i pustinjske biljke imaju svoje granice. Dok su suhi ekosustavi proživljavaju jače valove vrućine i suše, znanstvenici su se zapitali kako bi klimatske promjene mogle utjecati na izdržljive biljke koje uspijevaju u surovim pustinjama ili suhim planinama.

Oko 40% svijeta sastoji se od suhih predjela, stoga pitanje koje si znanstvenici postavljaju je hoće li prirodna žilavost tih biljaka pripremiti ih za još ekstremnije uvjete ili su već dosegle granice onoga što mogu izdržati?

Nedavna istraživanja sugeriraju da su suha predjela na prekretnici, a to je usko povezano s temperaturom. Suhi ekosustavi "možda su osjetljiviji na klimatske promjene nego što se očekivalo", napisala je grupa istraživača sa Sveučilišta Kalifornija u nedavnom istraživanju temeljenom na pustinjskom državnom parku Anza-Borrego u blizini meksičke granice.

"Naša analiza sugerira da su ovi ekosustavi možda prešli ekološki prag", rekli su znanstvenici, opisujući slom odnosa između oborina i vegetacijskog pokrova početkom 1999. godine. Otkrili su da je u pustinji Sonora i obližnjim krajolicima, vegetacijski pokrov propadao mnogo oštrije nego što su to samo suša ili šumski požari mogli objasniti. Satelitska promatranja između 1984. i 2017. pokazala su "široko rasprostranjeno" propadanje višegodišnjeg vegetacijskog pokrivača, posebno u nizinskim pustinjama, prenosi Scientific American.

U nizinama je modeliranje otkrilo da temperatura objašnjava velik dio vegetacijske promjene pustinje, prema istraživanju. Rastuća vrućina bila je i najbolje objašnjenje dugoročnog propadanja vegetacije, budući da su oborine i šumski požari divljali iz godine u godinu. Važnost topline iznenadila je čak i istraživače.

"Mnoge biljne vrste u pustinjskim ekosustavima imaju prilagodbe koje im omogućuju da izdrže visoke temperature, što ovo opažanje čini pomalo neočekivanim", napisali su u istraživanju i dodali da je potrebno više istraživanja kako bi se objasnio mehanizam koji stoji iza te veze. Jedan od mogućih razloga je taj što vruće vrijeme ubrzava isparavanje vode, stvarajući još veći stres vode na biljkama tijekom vrućih ljetnih mjeseci, prenosi Scientific American.
Implikacije istraživanja mogle bi biti kobne - uvjeti suše uzrokovali su masovno odumiranje biljaka u južnoj Kaliforniji, a u istraživanju su istaknuli da je to promijenilo način na koji ekosustav reagira na klimatske promjene.

"Jedna od potencijalnih implikacija je da će biti vrlo teško predvidjeti buduće odgovore na promjenjive uvjete okoliša. To bi moglo predstavljati važno ograničenje naše sposobnosti da shvatimo kako će suha predjela biti pod utjecajem budućih klimatskih promjena", napisali su.

Izvor: Scientificamerican

Možda će vas zanimati