Leteće zmije su vrlo aerodinamične
Zmije žive na gotovo svim područjima svijeta, bila to šumska, snježna ili pustinjska područja. Mnoge žive u morima i oceanima, a poneke čak i u planinskim predjelima na 5,000 metara nadmorske visine. Prilagodile su se nevjerojatnim uvjetima i postale jedne od najraznolikijih životinja svijeta. No, rod zmija Chrysopelea na području Južne i Jugoistočne Azije razvile su jedinstvenu sposobnost – sposobnost letenja.
Rajska zmija
Iako u rod Chrysopelea spada pet vrsta zmija, znanstvenike je zaintrigirala Rajska zmija (Chrysopelea paradisi). Ova arborealna zmija živi u nizinskim tropskim šumama, naraste do jednog metra dužine i može se bez problema baciti sa stabla visine 15 metara te preletjeti 24 metra.
Kako bi pobliže proučio aerodinamiku letenja, biolog Jake Socha s Virginia Tech Instituta, 2010. godine je proveo istraživanje na kojem je pomoću četiri kamere zabilježio let zmije. Analiziravši 3D sliku zmijskog tijela tijekom leta, koncentrirao se na kliznu dinamiku i sile koje djeluju na tijelo zmije. Tada je otkriveno kako zmija nikada ne dostigne ravnotežu u letu niti leti jednakom brzinom. Gornja je komponenta aerodinamične sile veća od težine same zmije, stoga je njezino tijelo, unatoč padanju, gurnuto prema gore.
Poticaj vjetra i oblik tijela
Udruživši se sa znanstvenicima sa Sveučilišta Boston i George Washington, Jake Socha je nastavio proučavati zmije Chrysopelea paradisi, iako napominje kako je njihov let još uvijek velika nepoznanica. Osim samog oblika zmije koji joj omogućava dobivanje dodatnog poticaja kad se suoči s protokom zraka pod određenim kutom, ona se u zraku 'spljošti' te poprimi S-oblik.
Profesorica mehaničkog i zrakoplovnog inženjerstva na Sveučilištu George Washington, Lorena Barba napominje: „Umjesto fiksnih krila, životinje lete zamahujući krilima. Ali u slučaju 'jedriličara', njihove su ljuske uvijek u naletu vrtloga vjetra. Razumijevanjem kako uspijevaju biti tako graciozne i učinkovite u takvim uvjetima, možemo iskoristiti to znanje kako bi napravili male, ali jednako graciozne leteće strojeve."
Izvor: AIP