Fadang na naslovnici renomiranoga botaničkoga časopisa
Cycade ili Cycas spadaju u vrstu sagovaca. To je prastaro drveće iz doba mezozoika koje izgledom podsjeća na palme, a od kojega je danas preživjelo tek stotinjak vrsta štio ih čini najstarijim sačuvanim biljnim vrstama na svijetu. Spada u golosjemenjače, a sjemenke su im otrovne. Nedavno istraživanje fokusiralo se baš na tu vrstu starog drveća kako bi ih se što bolje razumjelo te ukazalo na opasnosti koje im prijete.
Istraživački napori znanstvenika sa Sveučilišta Guam, Thomasa Marlera, doveli su do stavljanju fotografije autohtone ugrožene vrste Cycas micronesia (fadang je naziv koji koristi Chamorro narod) na naslovnicu lipanjskog broja časopisa International Journal of Plant Sciences (IJPS). Časopis je važan izvor za istraživače koji traže nove i zanimljive članke s područja botanike, a izdaje ga University of Chicago Press.
Marler i Karl Niklas, botaničar sa Sveučilišta Cornell, u ovom nedavno objavljenom članku uspoređivali su cycade Guama koje su rasle u različitim staništima kako bi ispitali utjecaj okoliša na njihov reproduktivni uspjeh. Njihove metode su dizajnirane kako bi što cjelovitije razumjeli ulogu vjetra prilikom proizvodnje sjemena.
"Uspjeli smo kvantitativno demonstrirati da cikade koje rastu na lokacijama koje su izložene stalnim vjetrovima i slanom zraku na istočnoj obali Guama proizvode manje sjemena i manje su otpornije nego biljke koje rastu na zaštićenim zapadnim dijelovima otoka." rekao je Marler. "Ovim rezultatima naglasili smo da postoji potreba za uključivanjem više lokacija pri provođenju istraživanja na rijetkim i ugroženim vrstama."
Istraživači su također najavili i želju da odrede ulogu kukaca u odnosu na vjetar prilikom oprašivanja fadanga. Rezultati su pokazali da se ove drevne biljke oslanjaju više na pomoć kukaca nego vjetra prilikom oprašivanja. Ovi odgovori na važna pitanja neprocjenjivi su za razradu plana kojim bi se očuvala ta vrsta.
Kao znanstvenik sa Zapadno-pacifičkog tropskog istraživačkog centra, Marlerovo dugoročno istraživanje fandanga važnije je nego ikada s obzirom da to da je njegova budućnost u opasnosti zbog štete koju prouzrokuje nekoliko invazivnih insekata. Podaci korišteni u ovoj studiji prikupljeni su 2004., godini zadnje veće reprodukcije prije nego što su insekti počeli ubijati fandang biljke. Prema Međunarodnom društvu za očuvanje prirode i prirodnih resursa (International Union for Conservation of Nature & Natural Resources), Cycas micronesica je od najrasprostranjenijeg drveta na Guamu u 2002. postala ugrožena biljna vrsta u 2006.
Ljepota i simetrija Cycas macronesica čine ju vrijednim fotografskim i istraživačkim predmetom, s obzirom da će šume Guama izgubiti važnu vrstu ako se invazivni kukci ne drže pod kontrolom. Važan rad Marlera i ostalih znanstvenika na autohtonim biljkama i životinjama Guama je od neprocjenjive važnosti za buduće zdravlje tog otočnog ekosistema.
Izvor: University of Guam