Cvijeće može pročistiti tlo i proizvoditi platinu
Znanstvenici svojim istraživanjima razvijaju sve naprednije tehnološke metode. Otkrivaju kako nam na najbolji način mogu prilagoditi svijet koji nas okružuje. U tim pokušajima prilagodbe, do sad smo uglavnom bili sebični i mislili samo na svoju dobrobit pa je često priroda bila ta koja je morala trpjeti posljedice našeg lagodnog, modernog života. Sve je više znanstvenih istraživanja usmjereno prema očuvanju prirode, i brizi o njoj. Jesmo li napokon shvatili da nam ona mora biti saveznik u životu na Zemlji te da je nemamo pravo uz iskorištavanje i uništavati?
U metodama koje koriste cvijeće za čišćenje zagađenog tla i vode, napravljeni su veliki znanstveni pomaci i vrlo važna otkrića, no ostaje pitanje modifikacije gena biljaka koje se koriste i granice do kojih znanstvenici smiju ići u mijenjanju prirode kako bi joj pomogli.
Konzorcij znanstvenika na čelu s WMG-om na Sveučilištu u Warwicku su pokrenuli tri milijuna funti vrijedan istraživački program pod nazivom "Cleaning Land for Wealth" (CL4W), koji će koristiti uobičajeno cvijeće za vraćanje otrovanog tla u njegovo prvotno stanje, a u isto će vrijeme proizvoditi nanočestice platine i arsena savršene veličine i oblika za uporabu u katalitičkim pretvaračima, tretmanima u borbi protiv raka, te mnogim drugim korisnim primjenama.
Istraživanje „Sandpit“, u organizaciji Istraživačkog vijeća za inženjerstvo i fizičke znanosti (EPSRC), omogućilo je istraživačima iz WMG-a (Warwick Manufacturing grupe) na Sveučilištima u Warwicku, Newcastleu, Birminghamu, Cranfieldu i Edinbugu da zajedno koriste tehnologije i vještine pomoću kojih bi izmislili inovativni multidisciplinarni istraživački projekt koji bi mogao pomoći u rješavanju glavnih tehnoloških i ekoloških izazova.
Istraživači su upotrijebili svoje znanje o tome kako koristiti biljke i bakterije da prikupe određene elemente i kemikalije kako bi se iz njih, nakon žetve i obrade, taj materijal mogao izvući. Osmislili su pristup za koji su uvjereni da će pokazati kako se mogu koristiti uobičajene vrste cvijeća i biljaka (kao što je Alyssum) za uklanjanje otrovnih kemikalija poput arsena i platine iz zagađene zemlje i voda, dopuštajući da zemlja potencijalno bude vraćena u upotrebu.
To će samo po sebi biti značajno postignuće, ali kako „Sandpit“ napreduje, istraživači su otkrili da zajednički mogu postići mnogo više od samog čišćenja zemlje.
Glavni istraživač na projektu, prof. Kerry Kirwan iz WMG-a na Sveučilištu u Warwicku objasnio je: „Procesi koje razvijamo, ne samo da će ukloniti otrove poput arsena i platine iz kontaminiranog tla i vode, nego smo uvjereni da možemo i razviti odgovarajuće biološke procese i procese biočišćenja (ili biotvornice kako ih mi zovemo) koji se mogu prilagoditi obliku i veličini metalnih nanočestica koje će proizvoditi. To bi proizvođačima katalitičkih pretvarača, istraživačima metoda liječenja raka i drugim važnim područjima tehnologije dalo točan oblik, veličinu i funkcionalnost čestice koja im je potrebna bez naknadne obrade. Također očekujemo razvoj i drugih veoma vrijednih materijala kao što su fine kemikalije, lijekovi, anti-oksidansi itd., iz usjeva tijekom istog procesa biočišćenja.“
EPSRC je toliko oduševljen s konceptom da su nagradili istraživački konzorcij s tri milijuna funti za razvoj tehnologije.