Biljke i životinje

Kako su ptice dobile krila

V.P.

Moderne ptice sposobne za let imaju specijaliziranu strukturu krila koja se naziva propatagium, bez koje ne mogu letjeti. Evolucijsko podrijetlo ove strukture ostalo je misterija, ali novo istraživanje ukazuje na to da se razvila u „nonavian” dinosaurima. Rezultat dolazi iz statističkih analiza zglobova ruku sačuvanih u fosilima te pomaže u popunjavanju nekih praznina u znanju o podrijetlu leta ptica.

Već duže vrijeme poznajemo moderne ptice evoluirale iz određenih rodova dinosaura koji su živjeli prije više milijuna godina. Zbog toga su znanstvenici promatrali dinosaure kako bi objasnili neke značajke jedinstvene za ptice, na primjer, perje, strukturu kosti i tako dalje. Ali postoji nešto posebno u krilima ptica, što je potaknulo zanimanje istraživača na Odjelu za zemlju i planetarnu znanost Sveučilišta u Tokiju.

"Na glavnom rubu ptičjeg krila nalazi se struktura koja se zove propatagium, a sadrži mišić koji povezuje rame i zglob koji pomaže krilu da se kreće te omogući let ptica", rekao je profesor Tatsuya Hirasawa.

"Nije pronađen kod drugih kralježnjaka, a također je otkriveno da je nestao ili izgubio svoju funkciju kod ptica koje ne lete, što je jedan od razloga kako znamo da je ključan za let. Dakle, da bismo razumjeli kako se let razvijao kod ptica, moramo znati kako se razvio propatagium. To je ono što nas je potaknulo da istražimo neke daleke pretke modernih ptica, teropod dinosaura."

Theropod dinosaurusi, poput Tyrannosaurus Rex i Velociraptor, imali su ruke, a ne krila. Ako bi znanstvenici mogli pronaći dokaze o ranom primjeru propatagija kod tih dinosaura, isto bi pomoglo objasniti kako je došlo do evolucije od ruku do krila.


Međutim, to nije tako jednostavno, jer se propatagium sastoji od mekih tkiva koja se ne fosiliziraju dobro, ako uopće, tako da izravne dokaze vjerojatno neće biti moguće pronaći. Umjesto toga, istraživači su morali pronaći neizravni način da identificiraju prisutnost ili nedostatak propatagija.

"Rješenje koje smo smislili kako bismo procijenili prisutnost propatagija bilo je prikupljanje podataka o kutovima zglobova duž ruke ili krila dinosaura ili ptice", rekla je Yurika Uno, diplomirana studentica u laboratoriju Hirasawa.

"Kod modernih ptica krila se ne mogu u potpunosti proširiti zbog propatagija, ograničavajući raspon mogućeg kuta između povezanih dijelova. Ako bismo mogli u uzorcima dinosaura pronaći takav određeni skup kutova između zglobova, bili bismo prilično sigurni da su i oni posjedovali propatagium. Kroz kvantitativne analize fosiliziranih ptica i nedinosaura, pronašli smo raspone kutova zglobova kojima smo se nadali. "

Temeljem tog traga, tim je utvrdio da se propatagium vjerojatno razvijao u grupi dinosaura poznatih kao maniraptoranski teropodi, uključujući poznatog velociraptora. To je potkrijepljeno kada su istraživači identificirali propatagium u očuvanim fosilima mekog tkiva, uključujući Oviraptorosaurian Caudipteryx i Dromaeosaurian Microraptor. Svi primjerci u kojima je pronađen propatagium postojali su prije evolucije leta u predmetnoj lozi.

Ovo istraživanje znači kako je sada poznato kada je propatagium nastao te vodi istraživače na sljedeće pitanje, kako je nastao. Zašto bi te određene teropodne vrste trebale takvu strukturu da bi se prilagodile okruženju, moglo bi biti teže pitanje.

Tim je već počeo istraživati moguće veze između fosilnih dokaza i embrionalnog razvoja modernih kralježnjaka kako bi vidjeli hoće li to dati bilo kakav odgovor. Također smatra se da su neki teropodi mogli evoluirati propatagium, ne zbog bilo kakvog pritiska da nauče letjeti, jer su njihovi prednji udovi napravljeni za hvatanje predmeta, a ne za letenje.

"Dinosauri prikazani u popularnim medijima postaju sve bolje prikazani", rekao je Hirasawa. "Trebamo vidjeti značajke poput perja, no nadam se da ćemo uskoro vidjeti još više ažurirane reprezentacije gdje i Theropods imaju svoj propatagium."

Izvor: Phys

Možda će vas zanimati