Bumbari rade bolje nakon unosa ove supstance koju koriste i ljudi
Kofein je široko rasprostranjena kemikalija za obranu biljaka koja se nalazi u nektarima nekih biljaka poput kave i citrusa, gdje može utjecati na ponašanje oprašivača kako bi pojačao oprašivanje. Novi laboratorijski testovi pokazuju da bumbari lociraju nove izvore hrane koji konzistentnije ispuštaju cvjetni miris ako su hranjeni kofeinom.
"Kad pčelama dajete kofein, čini se da su motiviranije i učinkovitije. Željeli smo vidjeti hoće li kofein pomoći njihovom mozgu u stvaranju pozitivne povezanosti između određenog cvjetnog mirisa i nagrade za šećer", rekla je dr. Sarah Arnold, istraživačica na Institutu za prirodne resurse na Sveučilištu Greenwich.
Znanstvenici već znaju da kofein igra ulogu u privlačenju pčela cvijeću s kofeinom, no prethodni pokusi u kojima su pčele preferirale miris cvijeća s nektarom s kofeinom uglavnom su osmišljeni da daju pčelama kofein u samom cvijetu.
S takvim je postavkama teško odrediti ulogu kofeina - imaju li pčele s kofeinom bolje uspomene ili jednostavno žude za kofeinom?
U laboratorijskim ispitivanjima, dr. Arnold i kolege hranili su 86 prethodno neobučenih bumbara hranom s kofeinom uz mješavinu mirisa jagode. Zatim su upotrijebili robotsko eksperimentalno cvijeće za raščlanjivanje učinaka kofeina na poboljšanje pamćenja za naučene znakove povezane s hranom u odnosu na kofein kao nagradu.
Neiskusni bumbari ispunjeni kofeinom više su posjećivali robotsko cvijeće koje emitira ciljani miris u usporedbi s kontrolnim insektima ili onima koji su sami ispunjeni mirisom.
"Ovi nalazi imaju velike implikacije na poljoprivredu. Uzgajivači jagoda kupuju nekoliko desetaka, ili možda stotina kutija komercijalnih bumbara svake godine - od kojih mnogi mogu zalutati prema susjednom poljskom cvijeću umjesto prema predviđenim jagodama. Ali podučavajući bumbare da preferiraju usjev s kofeinom, ostavljamo resurse divljeg cvijeća divljim bumbarima, a uzgajivači dobivaju veću vrijednost za svoj novac potrošen na gnijezda. To je win-win rješenje za sve", rekla je dr. Arnold.
Izvor: Current Biology