Uskoro kućni test za otkrivanje potencijalno opasne razine kofeina
Potresna vijest iz države Ohio o tinejdžeru koji je u svibnju umro od predoziranja kofeinom, naglašava potencijalne opasnosti ove uobičajene i široko korištene supstance.
Kako bi pomogli u prevenciji zdravstvenih problema koji mogu nastati od konzumiranja prevelike količine kofeina, znanstvenici izvještavaju o napretku u razvijanju brzog kućnog testa koji otkriva čak i najmanju razinu stimulansa u većini pića uključujući i onu u majčinom mlijeku.
Dr. Mani Subramanian i suradnici naglašavaju kako je popularnost kofeina kao ''podizača energije'' dovela do njegovog dodavanja u više od 570 pića i 150 prehrambenih proizvoda, uključujući žvakaće gume i žele bombone. Također ga se može naći u obliku praha kojim osobe mogu dodatno začiniti pića i hranu.
Utjecaj kofeina ovisi o unesenoj dozi
U malim količinama većina ljudi kofein podnosi bez većih problema. Iako njegov utjecaj izaziva kontradiktorna mišljenja, nemali je broj istraživanja koja su pokazala njegov pozitivan utjecaj kako na kognitivne procese tako i na zdravstvene: potiče koncentraciju, ubrzava moždane procese, ublažava glavobolje, smanjuje krvni tlak te prema nekima pomaže i u smanjenju rizika od dijabetesa.
Međutim, prekomjerne količine mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući nesanicu, halucinacije, nedostatak vitamina, nekoliko tipova raka te, u rijetkim slučajevima, smrt. Subramanian i njegov tim znanstvenika su željeli razviti brz i lagan način kojim bi potrošači otkrili je li razina kofeina u njihovoj hrani i piću u granicama prihvatljivosti.
Testirali su enzim kofein dehidrogenaza i otkrili kako pomoću njega mogu pronaći kofein u različitim pićima – uz izuzetak čaja – u svega jednoj minuti. Također, zbog svoje osjetljivosti ovaj je enzim sposoban otkriti prisutnost u niskoj koncentraciji od jedne do pet čestica po milijun, maksimalna razina koju agencija Food and Drug Administration preporučuje majkama koje doje. Navode kako bi se njihova metoda mogla integrirati u vrstu kućnih testova sličnim onima koje se koriste za otkrivanje trudnoće.
Umjerenost je vrlina velikih
Kofein je postao neizostavan element suvremenog životu unatoč brojnim znanstvenim istraživanjima koja još uvijek nemaju relevantnu potvrdu o njegovom utjecaju. Kako on nije sastavni dio uobičajene prehrane, teško je govoriti o njegovoj preporučenoj dozi, ali se znanstvenici slažu da su umjerene količine kofeina poželjne. Spomenuti test mogao bi biti korisno pomagalo u praćenju koliku količinu kofeina unosimo te je li to u prihvatljivim granicama za naš organizam.
Izvor: American Chemical Society