Biljke i životinje

Bonobo majmunima ugroženo stanište

M.K.

Bonobo (Pan paniscus), poznata i kao patuljasta čimpanza, naziv je za vrstu čovjekolikih majmuna iz roda čimpanza koja je rasprostranjena na području središnje Afrike.

Jedinke ove vrste žive u zajednicama sa složenom socijalnom strukturom koju karakteriziraju matrijarhat i visok stupanj egalitarizma, a zanimljiva je i istaknuta uloga spolnih aktivnosti u njihovim društvima.  Iako imaju status zaštićene vrste, zbog rasta i širenja ljudske populacije habitat ovih bliskih čovjekovih srodnika, s kojima dijelimo više od 98% gena, ozbiljno je ugrožen. 

Nekoliko prestižnih svjetskih sveučilišta, instituta i nevladinih udruga udružilo je snage i provelo opsežno istraživanje s ciljem procjene stanja i stupnja ugroženosti bonoba. Rezultati, objavljeni u časopisu Biodiversity and Consevation, pokazuju da je funkcionalni habitat vrste drastično smanjen, prvenstveno uslijed deforestacije i ilegalnog izlova. 

„Rezultati studije dokazuju da ljudske aktivnosti umanjuju efektivnu veličinu staništa bonoba i pomoći će nam u identificiranju i predlaganju budućih zaštićenih zona za te čovjekolike majmune“, objašnjava Dr. Jena R. Hickey sa Sveučilišta Cornell i Sveučilišta Georgia, voditeljica istraživanja. 

Da je studija iznimno važna, smatra i Ashley Vosper iz Društva za zaštitu divljine (WCS). „Bonobi su vjerojatno jedna od najmanje istraženih vrsta čovjekolikih majmuna u Africi, a ovaj rad iznimno je bitan za povećanje naših spoznaja o ovim predivnim i karizmatičnim životinjama“, tumači Vosper. 

Cjelokupna populacija bonoba, oko 30 000 do 50 000 jedinki, živi u vlažnim šumama Demokratske Republike Kongo u središnjoj Africi. Tim istraživača je od više organizacija sakupio podatke o  lokacijama njihovih gnijezda, koja grade od granja i lišća, u periodu od 2003. do 2010. godine. Ukupno su identificirali 2364 „blokova gnijezda“, a blok čini područje veličine jednog hektara na kojem se nalazi barem jedno gnijezdo bonoba. 

Tim je potom ispitivao niz faktora koji utječu na blokove i njihovu rasprostranjenost, poput udaljenosti od cesta, poljoprivrednih površina, krčenja šuma i sl. Analizom rezultata došli su do zaključka da je udaljenost od poljoprivrednih područja najvažniji prediktor prisutnosti bonoba. Istraživači su izračunali da je samo 28% područja na kojem su ovi čovjekoliki majmuni zadržavaju pogodno za njihov život, te da se približno isti postotak prikladnih područja trenutno nalazi pod zaštitom. 

„Bonobo majmuni koji žive blizu područja ljudske aktivnosti u većoj su opasnosti od krivolovaca, koji su glavna prijetnja njihovom opstanku. Dobiveni rezultati ukazuju na potrebu za proširenjem zona u kojima će bonobi biti zaštićeni od izlova, što je za Demokratsku Republiku Kongo veliki izazov“, smatra Dr. Janet Nackoney sa Sveučilišta Maryland. 

Da je potrebno povećati zaštićene zone, smatra i koautor studije Innocent Liengola iz WCS-a. „Podatak da se samo četvrtina staništa pogodnih za bonobe nalazi u zaštićenom području donositeljima odluka mogao bi pomoći da učinkovitije upravljaju područjima pod zaštitom, ali i da prošire postojeće parkove i rezervate kako bi očuvali neophodne habitate ovih čovjekolikih majmuna.“ 

Izvori: University of Georgia, Wildlife Conservation Society, University of Maryland

0

Možda će vas zanimati