Iz kartera u rezervoar - nova metoda mikrovalova pretvara iskorišteno motorno ulje u gorivo
Prema izvještaju prezentiranom na 241. National Meeting & Exposition of the American Chemical Society, prljavo motorno ulje koje izlazi iz motora vašeg auta ili kamiona tijekom promjene ulja moglo bi završiti u vašem spremniku za gorivo. Opisao se razvoj novih postupaka za recikliranje iskorištenog ulja iz kartera u gorivo kao što je benzinu - prvih postupaka koji koriste mikrovalove i imaju "izvrstan potencijal" za ući u komercijalnu upotrebu.
"Pretvaranje iskorištenog motornog ulja u benzin može pomoći u rješavanju dva problema istodobno." rekao je voditelj istraživanja Howard Chase, profesor biokemijskog inženjeringa na Sveučilištu Cambridge u Velikoj Britaniji. "Osigurano je novo korištenje otpadnog materijala kojeg se prečesto neprimjereno zbrinjava, sa štetom za okoliš. Zatim, osiguran je i dopunski izvor goriva u svijetu gladnom energije."
Procjene kažu da mijenjanje ulja u autima i kamionima proizvodi oko 8 milijardi galona iskorištenog motornog ulja u cijelom svijetu svake godine. U Sjedinjenim Državama i nekim drugim zemljama, nešto se tog prljavog ulja sakupi i pročisti u novo ulje za podmazivanje, ili se obradi i izgori u posebnim pećima za grijanje zgrada. Chase je, međutim, primijetio da su takve upotrebe daleko od idealnih zbog briga oko zagađivanja okoliša koje proizlaze iz pročišćavanja i sagorijevanja otpadnog ulja. I u mnogim se drugim zemljama iskorišteno automobilsko motorno ulje odbacuje i pali na načine koji mogu zagaditi okoliš.
Prema toma, znanstvenici traže novu upotrebu za tu ogromnu količinu otpadnog ulja, koja još i više raste kako milijuni ljudi u Kini, Indiji i drugim zemljama u razvoju nabavljaju aute. Reciklirajuća tehnika koja najviše obećava je piroliza, postupak koji obuhvaća zagrijavanje ulja na visokim temperaturama bez prisutnosti kisika. Piroliza razbija otpadno ulje u mješavinu plinova, tekućina i malu količinu krutina. Plinovi i tekućine se potom mogu kemijski pretvoriti u benzin ili diesel gorivo. Međutim, postupci koji se sada koriste zagrijavaju ulje neravnomjerno i tako stvaraju plinove i tekućine koje se ne pretvaraju u gorivo baš lako.
Chase i njegov tim kažu da nova metoda savladava taj problem, te koristi njihovu novu tehnologiju pirolize. U laboratorijskim istraživanjima, njegovi studenti Su Shiung Lam i Alan Russell, pomiješali su uzorke otpadnog ulja sa materijalom koji mnogo upija mikrovalove, te su onda zagrijali tu mješavinu sa mikrovalovima. Postupak pirolize se čini jako uspješnim jer je pretvorio gotovo 90 posto uzorka otpadnog ulja u gorivo. Do sada, znanstvenici su iskoristili taj postupak za proizvodnju mješavine uobičajenog benzina i diesela.
"Naši rezultati pokazuju da postupak zagrijavanja mikrovalovima daje izuzetnu nadu da postane sredstvo za recikliranje problematičnog otpadnog ulja u gorivo." kažu Chase i Liam. "Ponovno dobivanje korisnog ulja pomoću tog postupka pokazuje prednosti nad tradicionalnim postupcima recikliranja ulja te nagovješćuje izvrstan potencijal dovođenja postupka na komercijalni nivo."
Izvor: American Chemical Society