Svemir i vrijeme

Ukrajinski rat - kako bi se mogao odigrati u Svemiru, s opasnim posljedicama

Nika Beluhan

Čini se da se gotovo tri desetljeća bliske suradnje u svemiru između Rusije i zapadnog svijeta bliži kraju. Uz sve veće napetosti zbog invazije Vladimira Putina na Ukrajinu, Rusija je vjerojatno zaprijetila rušenjem Međunarodne svemirske postaje i odbila lansirati satelite za zapadne zemlje. Prije nekoliko mjeseci Rusija je digla u zrak jedan od svojih ugašenih satelita, stvarajući svemirski otpad koji je ugrozio sigurnost astronauta na ISS-u.

Dakle, kako će rat vjerojatno utjecati na daljnje operacije u svemiru i koje su posljedice? Agresija u svemiru mogla bi izravno utjecati na Zemlju. Slike iz svemira postale su uobičajena pojava u izvještavanju o invaziji Ukrajine, prikazujući dugačke stupove oklopa koji se neumoljivo kreću prema Kijevu ili Harkovu.

Satelitske snimke nekada su bile očuvanje naprednih vojski i vrlo malo zemalja. Danas, međutim, komercijalne tvrtke sve više snimaju takve slike, a njihova kombinirana sposobnost može nadmašiti sposobnost ruske vojske. Prednost ovoga je u tome što te tvrtke mogu pružiti kvazi-vojnu potporu, potencijalno izbjegavajući tripwire vojnog angažmana zapadnih zemalja u Ukrajini.

Postoje neki koji upozoravaju na pad američke svemirske moći, osobito uočeni vrlo ambicioznom kineskom svemirskom agendom i provokativnim ruskim manevrima u svemiru. Ali svaka procjena svemirske moći mora uključivati ​​komercijalni sektor, u kojem zapadne tvrtke, a posebno američke tvrtke, imaju golemo vodstvo.

SpaceX pruža ne samo satelitske snimke, već i komunikaciju. Njegov osnivač, Elon Musk, priskočio je Ukrajini u pomoć osiguravši joj terminale koji omogućuju pristup Starlink sustavu, megakonstelaciji satelita koja nudi brzi pristup internetu. Ako Rusija prekine internetske usluge i druge oblike komunikacije u Ukrajini, Starlink bi mogao osigurati povezanost, pružajući Ukrajincima sigurne informacije i umrežavanje.

Međutim, to nije u potpunosti bez rizika. Musk je nedavno upozorio ukrajinske korisnike da bi terminali Starlink – zapravo dvosmjerne satelitske antene – mogli omogućiti njihovu identifikaciju. Bilo je i izvješća o tome da je Rusija ometala GPS signal sa satelita u svemiru do Ukrajine. I objavljeno je da Rusija u potpunosti očekuje da će i njihov vlastiti GLONASS satelitski sustav pozicioniranja biti ometen.


Ako se to dogodi, koristit će stariji, zemaljski sustav nazvan Chayka, koji se temelji na starijoj radio tehnologiji. Iako nije tako precizan kao satelitski sustav, ipak bi trebao biti dovoljno dobar za mnoge njihove svrhe.

Sukob se odvijao i na druge, neočekivane načine u svemirskoj domeni. U nizu tvitova, glavni direktor ruske svemirske agencije Roscosmos, Dmitrij Rogozin, upozorio je da bi prekid suradnje oko ISS-a mogao dovesti do njegovog ispadanja iz orbite, vjerojatno u Sjedinjene Države ili Europu (ili Kinu ili Indiju) – što je protumačeno kao prijetnja.

Napomenuo je da ruski teretni brod Progress pruža potisak za ispravljanje orbite ISS-a. Bez njih bi svemirska postaja pala u Zemljinu atmosferu gdje bi većina izgorjela, no neki bi dijelovi mogli preživjeti i pogoditi ljude ili zgrade na Zemlji.

Iako je to vrlo malo vjerojatno, ne samo zbog činjenice da se na brodu trenutno nalaze ruski kozmonauti, to je bila alarmantna izjava. Kao odgovor, Musk je rekao da će njegova tvrtka pomoći ako Rusija povuče svoju potporu na način koji bi ugrozio svemirsku stanicu.

SpaceX-ova Dragon kapsula trenutno je jedina druga svemirska letjelica sposobna spojiti se s ISS-om i opskrbiti ga, te bi također mogla pružiti potisak ako je potrebno. U svakom slučaju, to signalizira mnogo manje kooperativnu budućnost u svemiru, s ISS-om koji se uskoro stavlja iz pogona, a Rusija i Kina odbijaju se pridružiti programu Artemis pod vodstvom SAD-a s ciljem lansiranja ljudi na Mjesec.

Rusija je također zaustavila prodaju raketnih motora SAD-u i odbija lansirati seriju od 36 OneWeb satelita, koji su dizajnirani za pružanje usluga širokopojasnog satelitskog interneta diljem svijeta. Mnoge se zemlje također još uvijek oslanjaju na Rusiju i njene rakete Sojuz za brojna lansiranja za različite primjene, stvarajući težak problem. Ali SpaceX i druge tvrtke, pa čak i druge zemlje, sve su više u mogućnosti nadoknaditi prazninu, tako da će to vjerojatno biti privremeno.

Ako se natjecanje nastavi, nije nezamislivo da bi moglo dovesti do sukoba. Iako se upotreba kinetičkog oružja, koje uništava satelite naletajući na njih velikom brzinom i koje je Rusija nedavno testirala, čini nezamislivim, ne možemo biti sigurni što će Putin sljedeće učiniti.

Korištenje takvog oružja moglo bi stvoriti povećani svemirski otpad koji bi mogao uništiti satelite i druge sonde u svemiru, ili čak pasti na Zemlju. Stoga je važno da se ne dopusti da neprijateljske prijetnje u svemirskoj domeni eskaliraju u bilo što dalje.

Izvor: Phys.org

0

Možda će vas zanimati