Starlink Elona Muska stigao u Ukrajinu, što s time?
Kamion pun Starlink tanjura stigao je u Ukrajinu, a potpredsjednik vlade zemlje zahvalio je Elonu Musku, koji vodi tvrtku. Nije jasno kamo idu – ali je vjerojatno da će ih koristiti i sama vlada.
Trenutno je pristup internetu u Ukrajini prilično dobar, ali se očekuje da će se pogoršati kako se sukob pogoršava. U međuvremenu se tvrtke pokušavaju dočepati tanjura kao rezervnih sustava. Zamjenik ukrajinskog premijera Mykhailo Fedorov zatražio je pomoć gospodina Muska i tvitao je sliku pristizanja tanjura iz Starlinka.
Kako Starlink radi?
Uključite antenu - ili terminal, kako se službeno zove - i automatski će se povezati s najbližim Starlink satelitom na nebu, kojih ima više od 2000. Satelit tada komunicira s najbližom zemaljskom stanicom, ili pristupnikom, koji opskrbljuje internet.
Ti se pristupnici nalaze diljem svijeta, ali ne mogu biti previše udaljeni od mjesta gdje se spaja na internet. Srećom po Ukrajinu, u susjednoj Poljskoj postoje ulazna vrata. Internetska veza putuje od pristupnika do satelita, a zatim do terminala. Korisnici jednostavno utaknu svoj usmjerivač u svoj terminal, a tehnika će se pobrinuti za ostalo.
Jedan od glavnih problema s prethodnim iteracijama satelitskog interneta je kašnjenje, ali Starlinkova konstelacija satelita je relativno nova tehnologija - oni rade u niskoj orbiti Zemlje, tako da se kašnjenje mjeri u milisekundama, a ne u sekundama. Obično bi to koštalo. U Velikoj Britaniji će vas koštati 495 funti za tanjur (uključujući dostavu), a zatim pretplatu od 89 funti mjesečno. Nema naznaka da će se Ukrajincima usluga naplaćivati.
Terminali trebaju jasan pogled u nebo da bi radili, a postoji i aplikacija koja korisnicima pomaže pronaći prikladno mjesto za njihovo postavljanje. Uobičajena razmatranja su stabla koja nadvisuju i druge prepreke - u Ukrajini će korisnici morati razmotriti sigurnost i kako se mogu činiti ruskim snagama. Nakon postavljanja, brzina koju nude varira, ali jedan korisnik koji je već imao pristup terminalu tvitao je u ponedjeljak da je neko vrijeme dosegao brzine veće od 200 megabita u sekundi.
Koliko će Starlink biti koristan?
Poslovni ljudi, kao što je Stepan Veselovskyi, izvršni direktor Lviv IT Clustera, pokušavaju se dočepati više terminala, ali im je teško. "Pokušavamo kupiti prijemnike, ali nisam siguran hoćemo li uspjeti." Trenutno internetske usluge u većini ukrajinskih gradova rade dobro, ali za tvrtke će biti važno imati plan za nepredviđene situacije u slučaju neuspjeha mreže, rekao je Veselovskyi.
NetBlocks, koji prati brzinu interneta u Ukrajini, rekao je za BBC da je vidio kolaps interneta u nekim područjima, kao što je Sievierodonetsk, administrativno središte Luganske oblasti. Prijatelji i obitelj izvještavaju da u posljednjih nekoliko sati nisu kontaktirali s voljenim osobama, objavio je sinoć. Tvrtka trenutno kaže da bilježi brzine interneta na oko 80% uobičajenih zabilježenih razina.
Ali Alp Toker iz NetBlocksa upozorio je da se Starlink ne smatra zamjenom za telefonske mreže i širokopojasne veze: "Starlink može pružiti povezanost stvaranjem osobne pristupne točke za ljude koji su u blizini uređaja. Dakle, ovo je vrlo korisno za novinare, za grupe otpora ili izabranu vladu."
Toker je rekao da bi uređaji bili najkorisniji u pružanju načina da novinari i političari dobiju informacije širem svijetu, ako dođe do nestanka struje u Kijevu. "Čak i ako je samo nekolicina odabranih koji su odabrani da prime ove uređaje, to je bolje nego imati potpuni nedostatak informacija."
Je li sigurno?
Neki su doveli u pitanje sigurnost korištenja satelitskog interneta tijekom sukoba, sugerirajući da bi antene mogle biti na meti ruskih snaga. U široko dijeljenoj Twitter temi John Scott-Railton, viši istraživač u The Citizen Lab, rekao je da je Muskovu ponudu pomoći "dobro vidjeti", ali je upozorio korisnike da budu oprezni, ističući: "Rusija ima desetljeća iskustva u pogađanju ljudi ciljajući njihove satelitske komunikacije".
No, Toker je rekao da, iako "postoji određeni rizik kada je riječ o otkrivanju pojedinaca putem, recimo, dronova koji lete iznad glave", veća je vjerojatnost da će veći rizik za obične građane proizaći iz toga što moraju objasniti zašto su posjedovali uređaj.
Koje druge opcije postoje?
Starlink nije jedina satelitska internetska tvrtka koja posluje u regiji. Komercijalna satelitska internetska tvrtka Viasat rekla je da je 24. veljače, na dan kada je Rusija izvršila invaziju, pretrpjela "cyber-događaj" koji je utjecao na širokopojasne usluge. Tvrtka nije rekla tko ili što stoji iza toga, ali je rekla da doživljava "djelomični prekid mreže" koji utječe na internetske usluge za korisnike fiksnog širokopojasnog pristupa "u Ukrajini i drugdje u našoj europskoj KA-SAT mreži".
"Istražujemo i analiziramo našu europsku mrežu i sustave kako bismo identificirali korijenski uzrok i poduzimamo dodatne mrežne mjere kako bismo spriječili daljnje utjecaje dok pokušavamo obnoviti uslugu pogođenim korisnicima", rekla je tvrtka za CNBC.
Izvor: BBC