Razvod ima negativne učinke na fizičko i mentalno zdravlje
Prolazak kroz razvod iznimno je izazovan i prijašnja istraživanja su naglasila štetne učinke koje on može imati na razvedene. Nedavna studija u časopisu Frontiers in Psychology prva je koja ispituje učinke na zdravlje neposredno nakon razvoda.
Studija je otkrila da je mentalno i tjelesno zdravlje nedavno razvedenih bilo lošije od onog u pozadinskoj populaciji i da su veće razine sukoba predviđale lošije mentalno zdravlje, bez obzira na druge čimbenike. Razumijevanje ovih učinaka moglo bi pomoći istraživačima u osmišljavanju intervencija koje pomažu razvedenima da se vrate na noge i izbjegnu dugoročne posljedice.
Istraživači su ispitivali mentalne i fizičke učinke razvoda, ali su do sada možda propustili priliku da precizno okarakteriziraju te učinke. Razvod je često dugotrajan proces, a mnoge zemlje zahtijevaju razdoblje rastave prije nego što parovi mogu podnijeti zahtjev za razvod. Međutim, duga razdvojenost može omogućiti zacjeljivanje psiholoških rana, a procjena razvedenih nakon takvog razdoblja može podcijeniti njihov utjecaj.
"Prijašnje studije nisu istraživale učinke razvoda bez dugih razdoblja rastave prije razvoda", rekao je dr. Gert Hald sa Sveučilišta u Kopenhagenu u Danskoj. "Uspjeli smo proučiti razvedene osobe kojima je u Danskoj odobren takozvani 'trenutni' razvod i u prosjeku su se razvele u roku od 5 dana od podnošenja zahtjeva."
To je omogućilo Haldu i kolegama, uključujući dr. Sørena Sandera sa Sveučilišta u Kopenhagenu, da dobiju podatke u "realnom vremenu" o 1856 nedavno razvedenih, koji su ispunili upitnike o svom porijeklu, zdravlju i razvodu. Nije iznenađujuće, studija je pokazala da nedavni razvod uzima emocionalni i fizički danak. "Mentalno i fizičko zdravlje razvedenih bilo je znatno gore od usporedne populacije neposredno nakon razvoda", rekao je Sander.
Međutim, iz podataka su se pojavili neki zanimljivi trendovi. Na primjer, među muškarcima je veća zarada i mladost značila i bolje tjelesno zdravlje, dok je imati više djece, imati novog partnera, pa čak i više ranijih razvoda bilo povezano s boljim mentalnim zdravljem. Među ženama, veća zarada, novi partner i manje ranijih razvoda bili su povezani s boljim tjelesnim zdravljem, dok je iniciranje razvoda i novi partner predviđao bolje mentalno zdravlje.
No, jedan faktor je imao veliki utjecaj na razvedene - sukob. "Utvrđeno je da više razine sukoba razvoda u različitim spolovima predviđaju lošije mentalno zdravlje, čak i kada se uzmu u obzir druge socio-demografske varijable i karakteristike razvoda", rekao je Sander.
Dakle, kako rezultati mogu pomoći ljudima da se snađu u razvodu netaknutim zdravljem? Ciljane intervencije u ranoj fazi procesa mogu biti ključne. "Potrebne su nam intervencije utemeljene na dokazima koje mogu pomoći razvedenima odmah nakon razvoda", rekao je Hald. "One mogu uključivati izravne ili digitalne intervencije koje su osmišljene kako bi se smanjile specifične negativne posljedice razvoda na mentalno i fizičko zdravlje. Ne samo da bi to bilo korisno za razvedene, već bi moglo i uštedjeti novac suprotstavljanjem negativnim utjecajima razvoda na produktivnost na radnom mjestu, bolovanja, posjete liječniku i korištenje zdravstvenih ustanova."
U drugoj studiji, znanstvenici su razvili online digitalno rješenje pod nazivom 'Cooperation After Divorce' koje pomaže razvedenima da značajno smanje takve štetne učinke na mentalno i fizičko zdravlje. Rezultati ove najnovije studije pomoći će im da usavrše takve pristupe u budućnosti.
Izvor: Frontiers Science News