Društvene znanosti

Endometrioza utječe na karijeru žena

N.B.

Endometrioza utječe na karijeru žena, a to je potvrdilo dvogodišnje istraživanje među gotovo 4 000 žena u Finskoj. Ono je pokazalo da je ženama s endometriozom trebalo 10 ili više dana bolovanja, čak i u dobi od 46 godina, u usporedbi s onima koje nisu imale endometriozu.

Dobra vijest je da znanstvenici u Finskoj nisu pronašli obrasce prijevremene mirovine ili nezaposlenosti prilikom ispitivanja podataka 348 sudionika s endometriozom. Ipak, ovo je istraživanje provedeno u zemlji s relativno dobrim sustavima zdravstvene zaštite, socijalne skrbi i umirovljenja. Nejasno je bi li to bio slučaj negdje drugdje.

Endometrioza je kronična i često bolna bolest koja nema poznati uzrok ili lijek, unatoč bogatoj povijesti mogućih teorija. Nekoliko desetljeća medicinski udžbenici zapravo su endometriozu nazivali "bolešću žene u karijeri". Tradicionalno se smatralo da će žene koje su odgodile brak i trudnoću da bi nastavile karijeru vjerojatnije razviti bolest. Kao rezultat toga, pacijentice su često dobivale samo dva izbora liječenja - zatrudnjeti ili napraviti histerektomiju, kirurško uklanjanje maternice.

Danas je pojam "bolesti žene u karijeri" temeljito razotkriven. Nova istraživanja sada sugeriraju da ženski karijerni put ne oblikuje njezinu bolest, već obrnuto. Primjerice, analiza iz 2011. godine u deset zemalja pokazala je da je svaka žena pogođena endometriozom u prosjeku izgubila 10,8 sati rada tjedno, uglavnom zato što su njezini simptomi otežavali izvršavanje zadataka. Studija u Sjedinjenim Državama iz 2013. godine otkrila je da su pacijentice s endometriozom svake godine uzimale puno više bolovanja. Čak i kad su bile dovoljno dobro da bi radile, njihova bol i umor to su otežavali. Štoviše, što je dulje trajalo da se osobi dijagnosticira endometrioza, to je vjerojatnije bilo da njena profesija dugoročno pati. Retrospektivne studije sugeriraju da žene s endometriozom uglavnom primaju nižu godišnju plaću i imaju sporiji rast plaća.

Čak i u zemljama poput Švicarske, Njemačke i Austrije, koje imaju veću socijalnu skrb, žene s endometriozom kažu da su manje sposobne raditi u željenoj profesiji jer žive s kroničnom boli i umorom. Ova se prethodna istraživanja gotovo sva slažu da endometrioza ozbiljno utječe na radni život osobe, no nova finska studija prva je koja ispituje kako se utječe i na starije profesionalke. Iako se simptomi endometrioze često mogu ublažiti s godinama i menopauzom, njihovi nalazi sugeriraju da žene s endometriozom i dalje uzimaju puno više bolovanja nego druge žene u dobi od 46 godina.

Srećom, čini se dabolest ne uzrokuje nezaposlenost niti prisiljava na prijevremenu invalidsku mirovinu, ali endometrioza rezultira širokim spektrom simptoma i težine. Iako bi tretmani poput operacije ili hormona mogli uspjeti kod nekih žena, druge će i dalje imati kroničnu bol s malo olakšanja. Tada ima smisla da one s lakšim slučajevima endometrioze budu i one koji ostanu zaposlene u kasnijoj dobi, čak i ako im treba puno više dana bolovanja od većine.

Stoga, ističu autori, žene koje su i dalje zaposlene u kasnoj dobi, nakon poteškoća povezanih s endometriozom, možda imaju najblaže fenotipove bolesti ili su na neki drugi način zdrave, što bi moglo podcijeniti stvarne učinke endometrioze. S druge strane, druge žene s težim slučajevima endometrioze mogle su izgubiti posao ili ranije otići u mirovinu, pa su one u istraživanju nedostajale. Potrebna su daljnja istraživanja, posebno na razini populacije, kako bi se mogli kvantificirati učinci ove vrlo česte bolesti.

Izvor: AOGS

0

Možda će vas zanimati