Ovim tretmanima za plodnost nije dokazano djelovanje
Unatoč samo ograničenim dokazima da dodaci za plodnost povećavaju izglede za rođenje djeteta, većina žena, njih čak 82%, koristila je jedan ili više takvih tretmana kao dio izvantjelesne oplodnje. Ovo je zaključak retrospektivne studije provedene na 1 590 australskih pacijentica koja je također utvrdila da je više od sedam od 10 (72%) imalo dodatnih troškova za ove nedokazane dodatne terapije i tehnike koje se kreću od kineskih biljnih lijekova do takozvanog "scratchinga" endometrija.
Rezultate temeljene na internetskoj anketi o prevalenciji ovih neobaveznih dodataka predstavila je glavna istražiteljica dr. Sarah Lensen, istraživačica sa Sveučilišta Melbourne u Australiji na 37. virtualnom godišnjem sastanku Europskog društva za ljudsku reprodukciju i embriologiju. Rezultati studije, kaže Lensen, sugeriraju da pacijenti možda nisu adekvatno informirani o nedostatku dokaza koji bi potkrijepili učinkovitost i sigurnost dodataka za plodnost. Dodaje da su potrebni dostupni i transparentni podaci i visokokvalitetna ispitivanja kako bi pomogli ženama u donošenju odluka i smanjili žaljenje onih kod kojih izvantjelesna oplodnja nije uspjela.
Ovo izvješće o dodacima za plodnost temelji se na upitniku oglašenom na Facebooku, distribuiranom ženama koje su se podvrgnule izvantjelesnoj oplodnji i popunjenom između lipnja i srpnja 2020. Sudionice se pitalo o njihovoj izvantelesnoj oplodnji i povijesti bolesti te pojedinosti o upotrebi dodataka u proteklih tri i pol godine, uključujući specifične tretmane i troškove. Također su ih ispitivali o važnosti koju pridaju dokazima o sigurnosti i učinkovitosti.
Uz cijenu i prevalenciju dodataka, rezultati su pokazali da je, od svih tih tretmana, najčešće korištena akupunktura (45%), nakon čega slijedi predimplantacijsko genetsko ispitivanje aneuploidije (28%), a zatim kineski biljni lijek (26%). Trošak povezan s nekim korištenim dodacima, poput aspirina i heparina, kaže Lensen, vjerojatno će biti zanemariv. Međutim, ona ističe da će troškovi vjerojatno biti "značajni" za predimplantacijsko genetsko ispitivanje aneuploidije ili za ponovljene dodatke u više ciklusa.
Sveukupno, relativno malo žena koje koriste dodatne tretmane za plodnost izvijestile su da su one bile te koje su se prve odlučile za to, a više od polovice reklo je da su o tretmanima prvi put čule od svog stručnjaka za plodnost. Većina je rekla da je njihov stručnjak za plodnost na konzultacijama spominjao tretmane.
Ono što je također proizašlo iz studije jest da sužene pridale značajnu važnost znanstvenim dokazima koji podupiru upotrebu dodataka za plodnost. Više od polovice njih smatra da je važno da postoje dokazi da dodaci poboljšavaju stopu nataliteta. To su odgovorile usprkos tome što za većinu dodataka ne postoje dokazi koji ukazuju na to da ti dodaci povećavaju stopu nataliteta, a neki od njih, poput imunoloških terapija, povezani su s malom porođajnom težinom i drugim problemima.
Otprilike trećina žena doživjela je umjereno do ozbiljno žaljenje zbog korištenja dodataka u usporedbi s 34% koje uopće nisu zažalile. Razina sumnjičavosti zbog njihove odluke bila je viša kod žena koje nisu začele ili rodile. Uz to, one koje su istaknule da je njihov stručnjak za plodnost više od 50% sudjelovao u odluci da koriste dodatak žalile su više od onih čiji je liječnik imao manju ulogu.
Rezultati studije dolaze u vrijeme kada su dodatni tretmani pod sve većom pažnjom, a korištenje nekih pomoćnih terapija, kaže Lensen, vjerojatno će biti povezano sa značajnim financijskim teretom, a može čak i potencijalno predstavljati rizik za pacijenta.
Izvor: European Society of Human Reproduction and Embryology