Neobična veza između odstranjenog slijepog crijeva i povećane plodnosti žena
Otkrivena je iznenađujuća veza između žena koje su odstranile slijepo crijevo i/ili krajnike i njihove plodnosti, premda liječnici pažljivo upozoravaju žene koje smatraju da je bilo koja od tih postupaka nepotrebna. Istraživači misle da bi faktori koji potkrjepljuju ove rezultate, objavljene u časopisu Plodnost i neplodnost, više mogli biti bihevioralni nego biološki.
Dok ta povezanost ne znači nužno da jedno uzrokuje drugo, istraživači misle da bi određeni faktori mogli djelovati na stupanj plodnosti, jer to nije prvi put da je otkrivena takva veza između slijepog crijeva i plodnosti. Dvije ranije studije u UK-u su otkrile da žene koje su se podvrgnule odstranjivanju slijepog crijeva imaju veći stupanj plodnosti, od po 20 do 54 posto, i manje im vremena treba da ostanu trudne, a još jedna studija provedena u Švedskoj pokazala je sličnu povezanost.
Stalne upale
Jedan razlog bi mogla biti podložnost pacijenta stalnim upalama slijepog crijeva. Potpunim uklanjanjem organa može se spriječiti infekcija ili oticanje koje bi moglo uzrokovati oštećenje jajovoda i tako djelovati na plodnost žene. Kako bi se to provjerilo, istraživači su odlučili promatrati drugi limfni organ, ovaj put krajnike. Ako je uzrok porasti plodnosti smanjenje otoka oko jajovoda, onda bi bilo logično da uklanjanje krajnika nema nikakvog djelovanja, ili su oni tako samo mislili.
Drugi činitelji
Ono što su otkrili bilo je još čudnije. Proučavali su više od 500 000 žena koje su upravo odstranile slijepo crijevo, krajnike, oboje ili ni jedno, i povezali ih s točnim godinama i aktivnostima koje su obavljale u razdoblju od preko 15 godina. Otkrili su da je iz svake grupe 54 posto od 54 675 žena kojima je odstranjeno slijepo crijevo zatrudnjelo, kao što je bio slučaj i kod 53 posto od 112 607 žena kojima su odstranili krajnike, i skoro 60 posto od 10 340 žena koje su odstranile oboje. Te su rezultate usporedili sa samo 43 posto od 355 244 žena koje nisu bile podvrgnute ni jednom postupku. Ne samo to, nego su prve također trebale manje vremena da ostanu trudne.
„Rezultati ove studije provedena na ljudima potvrdili su prethodno uočena zapažanja o većoj stopi mogućnosti trudnoće i kraćem vremenu za začeće nakon uklanjanja slijepog crijeva,“ napisali su autori, „ali dodatno nas je iznenadilo kada smo saznali da je uklanjanje krajnika također povećalo naknadnu stopu začeća.“ Razlozi tog očiglednog porasta plodnosti i kraćeg vremena začeća mogli bi biti biološki koliko i bihevioralni.
Ostale mogućnosti
Istraživači su napisali da su odabirom pacijenata kojima su odstranili slijepo crijevo, krajnike, ili oboje možda nesvjesno birali žene koje su također imale „slobodniji pristup seksu“, i stoga su vjerojatnije začele. Oni naglašavaju da su žene u tim skupinama u studiji imale „veću stopu infekcije klamidijom, karlične upalne bolesti i već su ranije bile trudne, a sve to su zamjenska obilježja pojačane seksualne aktivnosti.“
Ipak, istraživači kažu da ne mogu isključiti činjenicu da se uklanjanjem tih limfnih organa mogla smanjiti količina upale u cijelom tijelu. To bi, kako kažu, moglo pomoći u primanju jajne stanice u maternici. Ukazuju i na druga stanja povećane upale, kao što je astma, te na smanjenu plodnost i duže vrijeme čekanja na začeće kod takvih pacijenata.
Stoga se čini da bi ovdje mogli djelovati razni činitelji, biološki i bihevioralni, ali jedno je sigurno: nitko ne bi trebao odstraniti slijepo crijevo ili krajnike ako to nije sasvim neophodno.
Izvor: IFLScience