Društvene znanosti

Tko oblikuje javno mišljenje o surogat majčinstvu kod homoseksualnih parova?

A.R.

Mediji igraju ključnu ulogu u informiranju društva i istodobno važnu ulogu u oblikovanju percepcije i prosudbe o socijalnim pitanjima, posebno o pitanjima o kojima društvo nema dovoljno znanja i/ili postoji nedostatak iskustva. Na primjer, jedno od pitanja koje počinje izazivati ​​javnu raspravu te s kojim većina publike nema nikakvog izravnog iskustva jest pitanje surogat majčinstva kod homoseksualnih parova.

Glavni cilj istraživanja bio je istražiti kako se oblikuje javno mnijenje o surogat majčinstvu i gay roditeljstvu. Izveli su je Rafael Ventura i Carles Roca-Cuberes, istraživači s Odjela za komunikacije UPF-a, zajedno s Xoséom Ramónom Rodríguez-Poloom, istraživačem sa Sveučilišta Rey Juan Carlos de Madrid, objavljenim u Journal of Homosexuality.

Prema barometru Sociološkog istraživačkog centra, 86,8% španjolskog stanovništva tvrdi da vijesti dobiva putem televizije. Iako u načelu televizijske vijesti imaju za cilj proizvesti najobjektivniji mogući sadržaj, istina je i da oni grade diskurse o stvarnosti koji mogu promovirati određena ponašanja i stavove njihove publike.

"U našoj studiji fokusirali smo se na formiranje stavova o surogat majčinstvu i homoseksualnom roditeljstvu analizirajući interpretaciju publike vijesti emitiranih na španjolskoj televiziji", kaže Rafael Ventura, prvi autor članka.

Da bi to testirali, autori su pokrenuli četiri diskusijske grupe koje su se sastojale od 6 do 10 ljudi, dvije odrasle osobe (40-60 godina) i dvije mlađe osobe (20-30 godina), ukupno 17 žena i 16 muškaraca, iz Barcelone i Madrida. Analizirali su tumačenje televizijske vijesti emitirane u Španjolskoj kako bi izvršili kvalitativnu analizu sadržaja diskursa kojeg su izradili sudionici.

Istraživači su se temeljili na nekoliko glavnih pitanja: vrijednostima koje mediji prenose o surogat majčinstvu; kakav su odnos pripisali surogat majčinstvu i homoseksualnom roditeljstvu te koliko se interpretacija vijesti razlikuje prema dobi publike.

"Za proučavanje formiranja stavova sudionika koristili smo španjolsku vijest o surogat majčinstvu koja je uključivala sva ova ključna pitanja. Odabrana je vijest emitirana u udarnom terminu na TV1, informativnom programu s najvećom publikom u Španjolskoj", objašnjavaju autori studije.

Vijest se bavila činjenicom da je surogat majčinstvo u Španjolskoj ilegalno pa stoga postoji sve veći broj španjolskih parova, uključujući homoseksualne parove, koji putuju u druge zemlje, poput Indije, kako bi dobili dijete. Priča je ilustrirana stvarnim slučajem, a prilog se fokusirao na želje homoseksualnih parova da postanu roditelji i posljedica za žene koje pristaju biti surogat majke.

U početku su dvije skupine sudionika (odrasli i mladi) izjavile da imaju ograničene podatke i nedostatak kontekstualnih informacija što ih je spriječilo da stvore mišljenje na temelju dokaza objašnjenih u vijestima. Unatoč tome, obje su se skupine složile da su odbacile surogat majčinstvo nakon gledanja informativnog programa, uglavnom zbog načina na koji su vijesti predstavljale Indijke: kao žrtve izrabljivanja i u situaciji teškog siromaštva. Autori su otkrili da kako je rasprava tekla, bilo sve većeg odbijanja prema homoseksualcima zbog činjenice da su iskoristili siromaštvo žena u zemljama poput Indije kako bi postigli svoj cilj rođenja djeteta.

Rezultati pokazuju da je fokus sadržaja vijesti stavljen na raspravu pridonio obrani stava odbacivanja surogat majčinstva, s osjećajem odbojnosti koji se proširio i na homoseksualne parove koji žele postati roditelji. "Kao što smo vidjeli u rezultatima naše studije, pripisivanje odgovornosti, stavljanje rasprave o surogat majčinstvu na sukob homoseksualnih parova koji žele postati roditelji, s jedne strane, i feminističko odbijanje komodifikacije ženskog tijela, na drugo, može imati vrlo negativne posljedice na tradicionalnu vezu između feminističkog pokreta i LGBT zajednice", upozoravaju autori.

"To može potaknuti diskriminirajući stav prema homoseksualnim parovima i stvoriti sukob između feminističkih i LGBT skupina, prisiljavajući javnost da zauzme stav u korist jedne od tih dviju strana", zaključuju autori istraživanja.

Izvor: UPF

0

Možda će vas zanimati