Više od milijun ljudi umrlo od izgaranja fosilnih goriva
Poznato je da izgaranje fosilnih goriva uništava okoliš, no nova istraživanja ukazuju na još jedan vrlo zabranjujući podatak - izgaranje fosilnih goriva uništava i ljudsko zdravlje i to u vrlo ozbiljnoj mjeri.
Rezultati novog istraživanja objavljenog u časopisu Nature Communications koje kombinira modele kemijskog transporta s podacima o emisijama i česticama pokazuju da se u 2017. moglo izbjeći više od milijun smrtnih slučajeva širom svijeta, uklanjanjem izgaranja fosilnih goriva. Sve te smrti, uzrokovane bolestima poput moždanog udara, karcinoma pluća i respiratornih infekcija, mogle bi se pripisati koncentraciji finih čestica manjih od 2,5 mikrona u atmosferi, poznatima kao PM2.5.
"Kako se najveći broj smrtnih slučajeva zbog PM2.5 dogodio u Kini i Indiji, potpuno uklanjanje izgaranja ugljena, nafte i prirodnog plina u ove dvije zemlje moglo bi smanjiti globalni teret bolesti PM2.5 za gotovo 20 posto", napisali su istraživači u istraživanju.
Zagađenje PM2.5 predstavlja glavni okolišni rizik kada je u pitanju globalno ljudsko zdravlje, a osim izgaranjem fosilnih goriva, može se emitirati iz kućnog grijanja, štednjaka, oluja prašine, požara i otpada. Uz dovoljno visoke koncentracije u zraku, piše Science Alert, onečišćenje PM2.5 može uzrokovati ozbiljne probleme za ljudsko zdravlje.
Postoje još neka slična istraživanja koja su izračunala utjecaje zagađenja zraka PM2.5 na zdravlje, a u ovom su istraživanju znanstvenici pokušali identificirati sve smrtne slučajeve koji se mogu pripisati PM2.5 u 2017. godini, koristeći podatke iz 21 regije, koja pokriva 204 zemlje i 200 podnacionalnih područja. Tim istraživača je zatim utvrdio koji su izvori PM2.5 odgovorni za ove smrtne slučajeve i u kojoj mjeri.
Pokazalo se da je 2017. godine više od 90 posto svjetske populacije imalo razinu PM2.5 višu od one koju savjetuje Svjetska zdravstvena organizacija, a velik dio toga dolazio je od fosilnih goriva. Također, otprilike 20 posto svih smrtnih slučajeva zbog PM2.5 te je godine povezano s izgaranjem ugljena, nafte ili prirodnog plina, a više od polovice izgubljenih života bilo je u Kini i Indiji.
Da su stvari vrlo ozbiljne pokazalo je još jedno nedavno istraživanje koje koristi drugačiju mjeru kvalitete zraka i smrtnosti, koje je otkrilo čak deset puta veći broj smrtnih slučajeva koji se dogodio 2012. godine.
Iako upotreba ugljena u Indiji i dalje raste, zagađenje fosilnim gorivima posljednjih se godina na drugim mjestima svijeta smanjuje, piše Science Alert. Kina, Sjedinjene Američke Države i neke zemlje zapadne Europe, poput Njemačke i Italije, značajno su smanjile korištenje ugljena i, u manjoj mjeri, nafte i plina. No unatoč tome, emisije nafte i prirodnog plina i dalje najviše doprinose PM2.5, i to u Egiptu, Rusiji i SAD-u.
"Naši rezultati pokazuju da su regije s velikim antropogenim utjecajima uglavnom imale najviše smrtnih slučajeva, što ukazuje na značajne zdravstvene koristi od zamjene tradicionalnih izvora energije", pišu autori.
Izvor: Science Alert