Tehnologija i energija

Zašto su se Elon Musk i Tesla odjednom okrenuli protiv Bitcoina?

A.I.

Elon Musk izvršio je iznenadni preokret u stavu prema Bitcoinu zbog zabrinutosti oko njegove potrošnje energije i kaže da njegova tvrtka za električne automobile Tesla više neće prihvaćati kriptovalutu kao plaćanje. Hoće li njegova odluka imati utjecaj na tržište kriptovaluta i može li se Tesla okrenuti alternativnoj valuti?

Tesla se početkom ove godine veliko kladio na Bitcoin s ulaganjem od 1,5 milijardi dolara i isplatilo se: Bloomberg procjenjuje da je tvrtka na kupnji u prvom tromjesečju 2021. zaradila milijardu dolara.

U to vrijeme Muska su kritizirali zbog ulaganja u kriptovalutu, a mnogi su ljudi isticali da je ekološka šteta prouzročena velikom upotrebom električne energije u suprotnosti s Teslinim očitim zelenim podacima.

Čini se da je i Musk došao do istog zaključka, tweetao je 13. svibnja da će Tesla obustaviti kupnju vozila za Bitcoin zbog zabrinutosti zbog "brzo povećane upotrebe fosilnih goriva za rudarenje Bitcoina i transakcija, posebno ugljena koji ima najgoru emisiju od bilo kojeg goriva" .
"Kriptovaluta je dobra ideja na mnogim razinama i vjerujemo da ima perspektivnu budućnost, ali to ne može imati velike troškove za okoliš", dodao je.


Bitcoini se stvaraju ili "rudare" pomoću koncepta koji se naziva dokaz o radu (Proof of Work = PoW), što uključuje rješavanje funkcionalno beskorisnih i teških matematičkih zadataka koje troše veliku količinu električne energije. Naime, za tu svrhu se koriste računala i veoma brze grafičke kartice. Procjenjuje se da godišnja potrošnja električne energije u valuti iznosi 148 teravat-sati i raste ili približno jednaka količini kao Poljska. Da stvar bude gora, dio ove energije dolazi iz elektrana na ugljen.

Musk kaže da Tesla zasad neće prihvatiti niti rasprodati bilo koji Bitcoin koji već imaju u vlasništvu, ali planira iskoristiti svoje rezerve nakon što rudarenje "prijeđe na održiviju energiju".

Carol Alexander sa Sveučilišta u Sussexu u Velikoj Britaniji kaže da samo držanje Bitcoina, a ne transakcija s njima, nema ugljičnog otiska, pa će Muskov potez utjecati na smanjenje budućih Teslinih emisija.

Bitcoin nije jedina kriptovaluta s kojom se bave Muskove tvrtke. SpaceX, jedna od njegovih drugih tvrtki, navodno već prihvaća (neozbiljnu kriptovalutu, op.a.) Dogecoin za lansiranje satelita, iako je njegova referenca na valutu kao "glavobolju" tijekom njegovog nastupa 8. svibnja u Saturday Night Liveu snizila cijenu za 35 posto. Musk je 11. svibnja na Twitteru objavio anketu pitajući svoje sljedbenike treba li Tesla prihvatiti Dogecoin kao valutu plaćanja.

Dogecoin koristi manje energije po transakciji od Bitcoina, jer su izračuni koji se koriste za "vađenje kovanica" manje složeni pri čemu Bitcoin zahtijeva 707 kilovat sati za svako plaćanje, a Dogecoin samo 0,12, tako da bi prekidač mogao smanjiti Teslin utjecaj na okoliš.

Postoje i druge kriptovalute koje zauzimaju različite pristupe osiguranju transakcija, poput zasnivanja kontrole nad svojim blockchainima na broju kovanica ili količini prostora na tvrdom disku koji netko posjeduje, iako Musk o tome nije dao nikakvu javnu izjavu.

Kamo god Muskove misli o kriptovalutama idu dalje, jasno je da impulzivni tweetovi milijardera mogu imati značajan utjecaj na sektor. Njegov stav protiv Bitcoina izazvao je trenutni pad od 15 posto, ali vrijednosti ponovno rastu. Naravno, s obzirom na potrošnju energije po transakciji, ovo ludilo na tržištu ima svoj vlastiti utjecaj na okoliš.

Izvor: Newscientist

0

Možda će vas zanimati