Potpora novoj budućnosti računalstva u oblaku
Nacionalna zaklada za znanost SAD-a nedavno je odobrila dva nova projekta akademskoj istraživačkoj zajednici, koji bi inoj trebali omogućiti razvoj novih eksperimentalnih postava za testiranje tzv. 'računalstva u oblaku' (eng. cloud computing).
Računalstvo u oblaku odnosi se na praksu korištenja skupa poslužitelja (servera) za potrebe spremanja, procesuiranja i manipulacije podataka. Drugim riječima, umjesto da koristite ograničene resurse vlastitog računala, imate mogućnost korištenja ogromnih računalnih resursa smještenih na nekoj udaljenoj lokaciji. Preduvjet je, jasno, dobra internetska veza.
Chameleon
Svaki od ovih dvaju projekata, kojima će biti financirani eksperimentalni postavi nazvani Chameleon i CloudLab, vrijedi oko 10 milijuna američkih dolara, i predviđen je za uključivanje akademske zajednice u proces stvaranja praktičnih rješenja, koja će omogućiti širenje usluga računalstva u oblaku. Dosad je, naime, akademska zajednica uglavnom bila usmjerena na razvoj koncepata, dok je industrija napor usmjerila ka izgradnji infrastrukture.
Ovim će projektima i akademska zajednica moći pridonijeti razvoju novih infrastruktura koje bi trebale omogućiti bolju integraciju nadolazećih usluga, poput onih u medicini, opskrbi energije i transportnim sustavima.
Ovim projektima zaklada nastavlja s financiranjem istraživanja koja mijenjaju način na koji tehnologija funkcionira. “Kao što je NSF-Mreža postavio temelje Interneta, očekujemo da će NFS-Oblak napraviti revoluciju u području računalstva u oblaku,” rekla je Suzi Iacono, voditeljica odjela za Računalnu i informatičku znanost i inženjerstvo NFS-a.
“Ponosni smo što možemo financirati ova dva projekta, koja predstavljaju nastavak ulaganja NFS zaklade u razvoj okruženja za inovacije u umrežavanju (Global Environment for Network Innovations, GENI) te obećavaju jedinstvenu mogućnost istraživanja, koja u protivnom ne bi bila dostupna akademskoj zajednici.”
Eksperimentalni postav Chameleon biti će smješten na sveučilištima u Chicagu i Austinu, a činit će ga 650 čvorova u oblaku s 5 petabajta prostora za pohranu podataka. Postav će biti prilagodljiv različitim eksperimentalnim potrebama te će omogućiti izvođenje eksperimenata na velikim skupovima podataka, što u današnje vrijeme postaje sve veća i veća potreba.
Ono što Chameleon čini jedinstvenim jest podrška za heterogene računalne sustave, koji uključuju nisko-naponske procesore, GPU jedinice, FPGA čipove te različite uređaje za pohranu podataka. Istraživačima je tako omogućeno koristiti različiti hardver, softver i mrežne komponente po potrebi, i testirati performanse takvih sustava.
CloudLab
S druge pak strane, eksperimentalni postav CloudLab biti će smješten na sveučilištima Utah, Clemson i Wisconsin, a činit će ga oko 15000 procesorskih jedinica s više od 1 petabajta prostora. Svako od tri navedena sveučilišta raspolagat će drugačijom infrastrukturom (hardver, pohrana podataka itd.), dok će se komunikacija odvijati putem 100-gigabitne internet veze.
CloudLab će omogućiti akademskim istraživačima da izgrade vlastite oblake i eksperimentiraju s novim idejama. Također, ono što će CloudLab omogućiti jest razvoj novih područja primjene, poput sustava za borbu protiv prirodnih nepogoda ili pak onih za zaštitu privatnih zdravstvenih podataka.
Cilj NSF-Oblak programa i dvaju novih projekata jest daljnji napredak u području računalstva u oblaku. Financijska potpora razvoju eksperimentalnih postava Chameleon i CloudLab omogućit će razvoj novih koncepata, metoda i tehnologija za razvoj novih infrastruktura, što bi u drugoj fazi programa trebalo dovesti do potpuno operabilnih platformi, ekstenzivno korištenih od akademske istraživačke zajednice.
Izvor: National Science Foundation