U globalnoj 5G utrci, Europskoj uniji je rečeno da pojača tempo
Dok se Sjedinjene Države bore s uvođenjem 5G-a koje utječe na zračne prijevoznike, nadzornik Europske unije upozorio je u ponedjeljak da se EU suočava s mnogo većim gospodarskim i sigurnosnim prijetnjama ako zemlje članice ne pojačaju suradnju.
Zvona za uzbunu uključena su u posebno izvješće o pripremama bloka 27 nacija za 5G, petu i sljedeću generaciju bežičnih komunikacija. Predviđa se da će 5G potaknuti svijet u novo digitalno doba – ono s većim tehnološkim inovacijama, ali i ranjivostima.
Studija Europskog revizorskog suda ima dvosmjerni poziv, u kojem se kaže da Europa zaostaje za Sjevernom Amerikom i Azijom u uvođenju 5G mreža i da EU treba pojačati svoju strategiju za suzbijanje pratećih rizika nacionalne sigurnosti.
"Postoje značajna kašnjenja u implementaciji 5G mreža u državama članicama i potrebni su daljnji napori za rješavanje sigurnosnih problema u implementaciji 5G", navodi ECA sa sjedištem u Luksemburgu u svojoj evaluaciji.
U SAD-u je početak 5G telekomunikacijskih usluga potaknuo zračne prijevoznike da se žale na moguće smetnje navigacijskim instrumentima zrakoplova i poremećaje u zračnom prometu. Svijet žuri instalirati 5G infrastrukturu kao rezultat svog većeg kapaciteta podataka i brzine prijenosa, koji obećavaju transformaciju svega od vožnje automobila i uzgoja stoke do sportskih prijenosa i proizvodnje robe.
U ovoj utrci s visokim ekonomskim ulozima, zemlje EU-a kreću se presporo zbog neuspjeha da učine stvari poput dodjeljivanja radio spektra za 5G usluge, prema ECA-i. Rečeno je da će većina država članica bloka propustiti zajednički cilj uvođenja određen za 2025., kada bi trebale osigurati neprekidnu pokrivenost 5G u urbanim područjima i duž glavnih prometnih ruta.
Do sredine desetljeća, samo 35% svih mobilnih veza u Europi bit će temeljeno na 5G u usporedbi s 51% u Sjevernoj Americi i 53% u Australiji, Japanu, Singapuru i Južnoj Koreji, prema studiji telekomunikacijske industrije koju je citirala ECA. Predviđena brojka za 2025. za Kinu, Hong Kong, Makao i Tajvan iznosi 48%.
Kao rezultat toga, većina zemalja EU-a možda neće uspjeti postići ambiciozniji zajednički cilj za 2030.: učiniti 5G usluge dostupnim svim segmentima stanovništva. "Postoji veliki rizik da će većina država članica propustiti rok do 2025. — pa i rok do 2030. za pokrivanje svih naseljenih područja", rekao je ECA.
Izgubljene ekonomske koristi za EU mogle bi biti velike. Očekuje se da će 5G potaknuti eksponencijalno povećanje potrošnje podataka u bloku, gdje usluge čine oko 70% bruto domaćeg proizvoda.
Pozivajući se na zasebnu studiju tehnološke industrije, ECA je naznačila da bi 5G mogao dodati čak 1 bilijun eura europskom gospodarstvu i stvoriti ili transformirati 2 milijuna radnih mjesta između 2021. i 2025. No takve ekonomske nagrade zahtijevaju puno više potrošnje na 5G, čija bi implementacija diljem EU-a do 2025. mogla koštati gotovo 400 milijardi eura, prema ECA-i. Ta sredstva moraju doći prvenstveno od operatera mobilnih mreža, navodi se.
Razlike među zemljama EU-a u pogledu sigurnosti 5G djelomično objašnjavaju kašnjenja u uvođenju infrastrukture, rekla je ECA. U njemu su istaknute razlike među državama članicama u postupanju prema kineskim dobavljačima 5G mreže kao što je Huawei, koji se suočavaju s optužbama SAD-a da služe geopolitičkim ambicijama kineske Komunističke partije.
Dok je američka vlada zauzela tvrd stav protiv uplitanja kineskih dobavljača u američke 5G mreže, Europska komisija – izvršna ruka EU-a – postupa opreznije. Ključno ograničenje za Europsku komisiju je da odluke o nacionalnoj sigurnosti ostaju u rukama zemalja članica.
Iako je EU smislio "kutiju alata" kako bi uskladio nacionalne pristupe klasificiranju visokorizičnih dobavljača 5G, postoje nejasnoće i cijeloj inicijativi je potrebno više regulatornih zuba u cijelom bloku, navodi ECA.
Europska komisija pokušala je ponuditi jamstva o sigurnosti 5G nakon što je ECA objavila svoje izvješće, navodeći u izjavi da je "vrlo pažljiva na jačanju sigurnosti 5G mreža" i da je, na temelju alata, "većina država članica uspjela zaštititi najosjetljivije dijelove mreža od visokorizičnih dobavljača."
Izvor: Tech Xplore