Fosil morskog guštera ukazuje na bioraznolikost prije udara asteroida
Divovski mozasaur s kraja Krede, otkriven u Maroku, koji je mogao doseći i do osam metara, treća je nova vrsta koja je opisana u toj regiji u manje od godinu dana, čime je ukupan broj novih opisanih vrsta dosegnuo najmanje 13.
Velika raznolikost faune pokazuje kako su mozasauri, divovski morski gušteri povezani sa zmijama i komodskim varanima, procvjetali i razmnožili se u posljednjih milijun godina Krede, prije nego što su, kao i sve ostale životinjske vrste, bili uništeni udarom asteroida prije 66 milijuna godina.
Ova nova vrsta, nazvana Pluridens serpentis, imala je dugu, vitku čeljust s preko stotinu oštrih zuba poput zubaca, što im je omogućilo hvatanje malenog plijena, poput riba i lignji. U usporedbi sa srodnim vrstama, imali su male oči, što upućuje na loš vid. No njihova je njuška imala na desetke otvora za živce, što nagovještava sposobnost lova preko osjećaja kretanja vode i promjene pritiska. Ti su živci vjerojatno bili osjetljivi na male varijacije u vodenom tlaku, a ova je prilagodba viđena i kod morskih zmija.
"Tipično, kada životinje razvijaju male oči, to je zato što se više oslanjaju na druga osjetila", rekao je dr. Nick Longrich, profesor u Milner Centru za evoluciju na Sveučilištu Bath, koji je vodio studiju.
Činjenica da je Pluridens imao toliko živaca u licu može značiti da je ova vrsta koristila promjene u vodenom tlaku za otkrivanje životinja u uvjetima slabog osvjetljenja, bilo noću ili u dubokoj, tamnoj vodi. Mozasauri su vjerojatno na raspolaganju imali i druga osjetila.
"Ako se nisu koristili očima, vrlo su vjerojatno u lovu koristili jezik, poput zmije", zaključio je Longrich. "Mnogo vodenih zmija i guštera - morske zmije, filenake, monitori vode - mašu svojim račvastim jezicima pod vodom, koristeći kemijske znakove kako bi pratili svoj plijen. Mozasauri su vjerojatno nalikovali kitovima i dupinima, pa je moguće pretpostaviti da su živjeli poput njih.“ Izvor: University of Bath