'Razgovaraju li' šumska stabla kroz podzemne gljive?
Ideja da šumsko drveće može "razgovarati" jedno s drugim, dijeliti resurse sa svojim sadnicama - pa čak ih i zaštititi - kroz vezivnu podzemnu mrežu nježnih gljivičnih vlakana, golica maštu.
Koncept je toliko intrigantan da se ukorijenio u popularnim medijima - čak je i podignut u popularnoj Apple TV seriji Ted Lasso, nazvan je "wood-wide web", ali znanost iza tih ideja nije dokazana, upozorava stručnjakinja Justine Karst sa sveučilišta Alberta.
U članku objavljenom u časopisu Nature Ecology & Evolution koji također dijeli svoja osobna stajališta, Karst i dvojica kolega osporavaju tri popularne tvrdnje o sposobnostima podzemnih gljiva poznatih kao zajedničke mikorizne mreže (common mycorrhizal network ili skraćeno CMN), koje povezuju korijenje više biljaka pod zemljom. Gljive su živi organizmi kao što su plijesni i kvasci.
"Sjajno je što je istraživanje CMN-a potaknulo zanimanje za šumske gljive, ali je važno da javnost shvati kako su mnoge popularne ideje još uvijek ispred potvrde znanosti", kaže Karst.
Iako je znanstveno dokazano postojanje CMN-a, nema čvrstih dokaza o njihovoj koristi za drveće i njihove sadnice, sugeriraju znanstvenici.
Kako bi procijenili popularne tvrdnje, Karst i koautori Melanie Jones sa sveučilišta British Columbia Okanagan i Jason Hoeksema sa sveučilišta Mississippi pregledali su dokaze iz postojećih terenskih studija.
Otkrili su kako jedna od tvrdnji, da su CMN-i široko rasprostranjeni u šumama, nije potkrijepljena s dovoljno znanstvenih dokaza. Ne zna se dovoljno o strukturi CMN-a i njegovoj funkciji na terenu, zbog premalo mapiranih šuma.
Druga tvrdnja, da se resursi poput hranjivih tvari prenose od strane odraslih stabala na sadnice putem CMN-a i da oni potiču preživljavanje i rast, također se pokazala upitnom.
Pregledom 26 studija, uključujući onu u kojoj je Karst suautor, utvrđeno je da, dok se resursi mogu prenijeti u podzemlje drvećem, CMN-ovi ne moraju nužno dovesti do tog protoka, a sadnice obično nemaju koristi od pristupa CMN-u. Sveukupno, njihov je pregled otkrio približno jednake dokaze da bi povezivanje s CMN-om poboljšalo ili spriječilo klijanje, s neutralnim učincima koji su najčešće prijavljeni.
Treća tvrdnja, da odrasla stabla preferirano šalju resurse ili "signale upozorenja" o oštećenju insekata mladim stablima putem CMN-a, nije potkrijepljena niti jednom recenziranom, objavljenom terenskom studijom, primjećuju Karst i njezini koautori.
Znanstvenici kažu da prenapuhane informacije mogu oblikovati i iskriviti javnu priču o CMN-ovima, a to bi zauzvrat moglo utjecati na način gospodarenja šumama.
"Iskrivljavanje znanosti o CMN-ovima u šumama je problem jer je dobra znanost ključna za donošenje odluka o tome kako se gospodari šumama. Prerano je temeljiti šumske prakse i politike na CMN-ovima per se, bez daljnjih dokaza. A neuspjeh pri otkrivanju dezinformacije može narušiti povjerenje javnosti u znanost."
Izvor: Phys.org