Matematika, fizika, kemija

Najbjelija boja ikad odražava 98 posto svjetlosti i mogla bi rashladiti domove

A.I.

Izuzetno bijela boja koja odbija čak 98,1 posto sunčeve svjetlosti može samu sebe hladiti zračenjem topline u duboki Svemir. To bi moglo pomoći u održavanju zgrada hladnim, potencijalno zamjenjujući energetski intenzivne klima uređaje.

Xiulin Ruan sa Sveučilišta Purdue u Indiani i njegovi kolege prethodno su razvili ultrareflektirajuću boju koristeći čestice kalcijevog karbonata koje su odbijale 95,5 posto sunčeve svjetlosti. Sada su to poboljšali korištenjem čestica barijevog sulfata u boji koja odbija 98,1 posto sunčeve svjetlosti.

Ova nova ultrabijela boja upija manje od polovine količine sunčeve energije kao prethodna boja. Standardna komercijalna bijela boja upija između 10 i 20 posto energije sunčeve svjetlosti.

Količina sunčeve svjetlosti koju apsorbira nova boja niža je od količine energije koju zrači kroz našu atmosferu i u duboki Svemir, tako da materijal zapravo postaje hladniji od svoje okoline. Tim planira izvesti eksperimente s obojenim cijevima koje nose vodu i nada se da će stvoriti hladnjački efekt bez električne energije.

Tim se nada da boja može smanjiti globalne emisije ugljika jer bi kućama premazanim bojom trebalo manje klima uređaja. Ako se boja koristi na krovu od 930 četvornih metara, učinak hlađenja mogao bi doseći i 10 kilovata, za što tim kaže da je snažniji od standardnog klima uređaja.

Ruan kaže da postoji dvostruki pozitivan učinak jer boja šalje energiju s našeg planeta. "Toplinu šaljemo u Svemir, ne ostavljamo toplinu na Zemlji", kaže. "Tradicionalni klima uređaji ostavljaju toplinu na površini Zemlje, ona se samo premješta iznutra u vašu kuću prema van."

Tim je izračunao da bi, ako bi 0,5 posto do 1 posto Zemljine površine bilo prekriveno ovom bojom, na primjer prevlačenjem krovova, ukupni učinak preokrenuo globalno grijanje do danas.

Obojene površine morat će se održavati čistima od prašine i prljavštine kako bi zadržale svoja reflektirajuća svojstva, ali tim radi na načinima kako bi se na njima odbacile čestice. 
Izvor: Newscientist.com

0

Možda će vas zanimati