Siromaštvo šteti dječjem uspjehu u matematici, ali ne i u ovome
Nejednakosti u prihodima utječu na to koliko se djeca dobro snalaze u matematici, ali ne i u čitanju, a to je otkrila najopsežnija studija ove vrste. Gledajući podatke koji se protežu od 1992. do 2019. godine, analiza objavljena u časopisu Educational Review otkrila je da su desetogodišnjaci u američkim državama s većim razlikama u prihodima manje uspjeli u matematici od onih koji žive u područjima Amerike gdje su prihodi bili ravnomjerno raspoređeni.
S obzirom na to da je nejednakost prihoda u SAD-u najveća u razvijenom svijetu, profesor Joseph Workman koji je proveo istraživanje tvrdi da bi rješavanje društvene nejednakosti moglo učiniti više za poticanje akademskih postignuća od reforme škola ili nastavnih programa favoriziranih metoda kreatora politike.
Nejednakost u prihodima - mjera koliko je neravnomjeran dohodak raspodijeljen među stanovništvom - dugo je bila povezana s nizom zdravstvenih i socijalnih problema, uključujući pitanja mentalnog zdravlja, nedostatak povjerenja, više stope zatvaranja i niže stope društvene mobilnosti. Također može utjecati na akademska postignuća, na različite načine.
Na primjer, nejednakost u prihodima povezana je s većom stopom razvoda, zlouporabe opojnih droga i zlostavljanja djeteta, čiji stres može utjecati na razvoj djeteta. Također je povezana s većom šansom da se bebe rode male težine - nešto što može povećati njihov rizik od zastoja u razvoju tijekom odrastanja.
Nejednakost u prihodima također može dovesti do toga da neke škole imaju visoku koncentraciju djece iz siromašnih sredina, što im otežava zadovoljavanje potreba svakog djeteta.
Profesor Workman, sociolog sa Sveučilišta Missouri u Kansas Cityju, usporedio je gotovo tri desetljeća matematike učenika četvrtih razreda i rezultate čitanja iz Nacionalne procjene obrazovnog napretka (NAEP) s podacima o nejednakosti prihoda iz svih 50 država. Također poznat pod nazivom Nation's Report Card, NAEP mjeri uspjeh učenika na nacionalnoj razini, koristeći reprezentativan uzorak mladih iz svake države.
Nejednakost prihoda u SAD-u slijedila je obrazac u obliku slova U u prošlom stoljeću. Razine su bile visoke od 1910. do 1930. prije nego što su pale između 1940. i 1970., a zatim su ponovno porasle. Danas je jaz u prihodima najveći u razvijenom svijetu.
Analiza je pokazala da su matematički rezultati u prosjeku bili niži u državama s većom razinom nejednakosti u prihodima. Također je otkriveno da nejednakost u prihodima nije utjecala samo na siromašnije učenike, već je povezana s nižim uspjehom i za siromašne i za one koji nisu siromašni.
Daljnja analiza pokazala je da su države koje su s vremenom doživjele najveći porast nejednakosti u prihodima zabilježile i najmanji porast matematičkih rezultata. Bodovi su u tim državama porasli u prosjeku za 17,5 bodova - u usporedbi s povećanjem od 24,3 boda u državama u kojima se razlika u prihodima nije tako brzo povećala.
Ocjene čitanja, međutim, nisu bile povezane s ukupnom nejednakošću prihoda. Profesor Workman objašnjava: "Što se matematike tiče, nejednakost u prihodima povezana je s nižim uspjehom i za siromašne i za one koji nisu siromašni. Ali za čitanje, nejednakost prihoda koristila je studentima koji nisu siromašni, a nanijela je štetu siromašnim studentima."
Uz preliminarne dokaze koji ukazuju na to da se isti obrasci primjenjuju i na druge dobne skupine, profesor Workman vjeruje da njegovi nalazi imaju važne implikacije na kreatore politike.
"Učinkovita strategija za povećanje postignuća može biti smanjenje nejednakosti u prihodima. Politike kao što su progresivne porezne stope, porez na bogatstvo, porez na nasljedstvo i godišnji porez na bogatstvo mogu učinkovito smanjiti nejednakost. Veći porezni prihodi mogli bi se koristiti za programe koji podržavaju razvoj djeteta, kao što su univerzalni programi predškolskog ili ljetnog učenja", kaže.
Međutim, nije poznato postoji li sličan obrazac u drugim razvijenim zemljama s visokom razinom nejednakosti u prihodima, poput Velike Britanije. Profesor Workman zaključuje da, iako se tvrdi da nejednakost prihoda daje motivaciju za uspjeh, stope u SAD-u su "možda dosegle razine koje su disfunkcionalne za društvo".
Izvor: Educational Review