Tehnologija i energija

Disney napravio protetičke ruke po filmovima Star Wars i Frozen

Viktorija Lisec

Tvrtka Open Bionics koja se bavi robotikom, a koju je u Bristolu, u Engleskoj, osnovao Joel Gibbard, koji je već osvojio više nagrada za inovaciju u područjima tehnologije i inženjerstva, udružila se s filmskom kućom Disney kako bi izradili protetičke ruke služeći se tehnologijom 3D ispisa. Ono zbog čega je ova vijest uzbudljiva jest dizajn tih proteza. Sigurna sam da će on svakoj osobi, a pogotovo djeci, kojoj je potrebna proteza, unijeti barem malo radosti u to teško razdoblje.

U sklopu programa Disney Accelerator, Disney je dozvolio tvrtki Open Bionics besplatno korištenje svojih dizajna. Taj program je inicijativa koju su zajedno pokrenuli Disney i tvrtka Techstars kako bi potaknuli inovaciju i kreativnost u svijetu tehnologije.

Izradili su tri dizajna: svjetlucavu ruku inspiriranu likom Else iz planetarno popularnog animiranog filma Snježno kraljevstvo, robotsku ruku nalik na onu Tonyja Starka iz filma Iron Man te ruku s motivom svjetlosnog mača poput onog iz filma Ratovi zvijezda. Kao da to samo po sebi nije dovoljno kul, Iron Man ruka dolazi, naravno, s laserom na dlanu, a ova potonja proizvodi legendarni zvuk svjetlosnog mača te ima podesiva LED svjetla u tri boje zbog toga što, svaki pravi ljubitelj Ratova zvijezda zna, Yoda, Luke Skywalker i Darth Maul preferiraju različite boje mačeva.

U intervjuu za novine The Independent Gibbard je rekao: „Već smo imali nekoliko zahtjeva za svjetlosni mač od ljudi koji nisu djeca.“

„Moć ovih proteza je u tome da je percepcija javnosti sasvim drukčija. Najednom ih nitko ne pita kako su izgubili ruku, već gdje su nabavili tu kul robotsku ruku, kako se s njom osjećaju i na koji način ona funkcionira. Njihova je percepcija preokrenuta za 180 stupnjeva. Ono što je moglo biti smatrano njihovom najvećom slabošću, sada se smatra njihovom najvećom snagom.“, dodao je Gibbard.

Na prvi se pogled ove ruke, koje kontroliraju električni signali koje šalju korisnikovi mišići, čine kao vrlo skupe igračke; ali nisu. Prvenstveno su izrađene kako bi mijenjale živote dajući djeci i odraslima bez ruke sofisticiranu, ali povoljnu robotsku ruku koja će im osim funkcionalnosti omogućiti da se pri fizikalnoj terapiji i zabave.

Proteze prate korisnikov razvoj mišića dozvoljavajući im da razviju snagu i spretnost. Ruka Iron Man, naprimjer, ima dvije funkcije. Jedna koristi LED svjetlo za prikazivanje mišićnih signala koje korisnik šalje ruci. Na prvi se pogled to čini kao kul svjetlosni efekt, ali zapravo na taj način zdravstveni djelatnici „mogu vidjeti što je ispod površine“, rekao je Gibbard te dodao kako se „s vremenom može primijetiti dobivaju li mišići na snazi“. Druga je funkcija vibracijski motor koji pak isto ima dvostruku fukciju. Ako korisnik ispali raketu, ruka će se trznuti kao kod opaljivanja iz oružja. Međutim, motor može pokazati snagu korisnikovog stiska što je također jako bitno zdravstvenim djelatnicima.

Ono što je možda još više zadivljujuće u vezi s ovim protetičkim rukama njihova je razmjerno niska cijena. Služeći se tehnologijom 3D ispisa, tvrtka može izrađivati proteze po nižoj cijeni nego što se to može tradicionalnim metodama. Očekuje se da će ove proteze stajati manje od 3 000 američkih dolara (oko 20 000 kn), što je još uvijek jako puno za hrvatske prilike, ali je za američke zaista velika razlika u cijeni od uobičajene (inače stoje više od 6 000 američkih dolara).

Trebale bi biti u prodaji krajem 2016. godine te nam samo preostaje pričekati da vidimo hoće li se i po kojoj cijeni one moći kupiti i u Hrvatskoj.

Izvori: IFL Science, The Independent

0

Možda će vas zanimati