Bionička ruka - dobrovoljno dao amputirati šaku i ugraditi robotsku
Austrijanac, 26 godina, zvan 'Milo', izgubio je osjećaje u svojoj desnoj šaci u motociklističkoj nesreći prije deset godina. Nakon što mu batrljak zacijeli za nekoliko tjedana, ugradit ce mu se bionička šaka koju će kontrolirati živčanim signalima vlastite ruke. Ta operacija druga je takva samovoljna amputacija koju će izvršiti bečki kirurg Oskar Aszmann.
Pacijent srpske nacionalnosti koji živi u Austriji od djetinjstva, pretrpio je ozljede noge i ramena kada je skliznuo s motora i udario u stup javne rasvjete 2001. godine dok je bio na odmoru u Srbiji. Noga mu je zacijelila, no takozvana ozljeda 'brahijalnog pleksusa' na desnom ramenu učinila mu je desnu ruku paraliziranom. Profesor Aszmann transplantirao je živčano tkivo iz noge koje mu je vratilo pokrete u ruku, no ne i u šaku.
Sljedeća operacija gdje mu se transplantiralo mišićno i živčanu tkivo u podlakticu također nije uspjela povratiti pokret u šaku, ali je bar pojačala električne signale koji se iz mozga dostavljaju u podlakticu, signali koji će se moći koristiti za upravljanje bioničke ruke. Onda je prije tri godine Milo upitan da li bi se želio podvrgnuti samovoljnoj amputaciji.
"Operacija će mi promijeniti život. Deset godina živim s ovakvom rukom i stvari se nikako ne mogu poboljšati. Jedini je način da ovu odsiječem i dobijem novu ruku.“, rekao je Milo za BBC News prije operacije u Bečkoj Općoj bolnici. Milo je se donio odluku nakon što je koristio hibridnu šaku postavljenu paralelno uz svoju nefunkcionalnu šaku koju je mogao osjetiti kontrolirajući protezu.
Takve bioničke šake, koje proizvodi njemačka tvrtka za protetiku Otto Bock, mogu se stezati i hvatati odgovarajući na signale iz mozga koje ubiru dva senzora postavljena preko kože iznad živaca u podlaktici. U biti, pacijent kontrolira šaku koristeći iste moždane signale koji bi nekad pokretali slične pokrete u pravoj šaci. Zglob proteze može se ručno rotirati koristeći pacijentovu drugu funkcionalnu ruku.
Prošle godine, 24.-godišnji austrijanac Patrick bio je prvi pacijent na svijetu koji je izabrao da mu se amputira ruka, a operaciju i ugradnju bioničke šake ponovno je odradio profesor Aszmann. Izgubio je osjećaj u lijevoj šaci nakon što ga je na poslu stresla struja. Sada može hitro otvoriti bocu i sam si vezati vezice.
"S protezom mogu raditi iste stvari koje sam radio i s normalnom šakom.", rekao je za BBC News. "To je baš super. Tri godine nisam ništa moga raditi sa tom šakom, a onda vam stave novu šaku i trenutak kasnije, možeš ju pomicati. To je sjajno." Patrick već testira novu šaku, za koju njeni tvorci kažu da će mu pružiti još veću pokretnost. Ova šaka ima šest senzora ugrađenih, za razliku od šake koju trenutno ima s dva senzora.
Višestruki signali se mogu čitati istodobno, što omogućuje pacijentu da okreće i savija zglob naprijed i nazad, ponovno koristeći iste signale iz mozga koji bi pokretali pokrete i u pravoj šaci. Profesor Aszmann vjeruje da su samovoljne amputacije najbolji izbor za pacijente koji su izgubili osjećaj pokreta u šaci i za koje nema nade da će im se operacijom vratiti taj osjećaj.
Izvor: BBC