Zvijezde Mliječnog puta su se pomaknule
Znanstvenici sa Sveučilišta u New Mexicu dio su tima koji je kreirao novu mapu Mliječnog puta, a koja pokazuje da je oko trećina zvijezda značajno promijenila svoju orbitu.
Istraživanje publicirano 29. srpnja u The Astrophysical Journalu nanovo je objasnilo način formiranja zvijezda i njihovog putovanja kroz galaksiju.
Izrađena nova karta Mliječnog puta
„U modernom svijetu, mnogi ljudi migriraju od mjesta rođenja, ponekad i na drugu stranu svijeta,“ rekao je Michael Haydan, student astronomije i autor ovog istraživanja. „Jednako tako i zvijezde putuju – oko 30% zvijezda naše galaksije se pomaknulo s mjesta njihovog rođenja.“
Za izradu nove karte Mliječnog puta, znanstvenici su koristili SDSS APOGEE spektrograf (Sloan Digital Sky Survey Apache Point Observatory Galactic Evolution Explorer) da bi promatrali 100 000 zvijezda tijekom četiri godine.
Posljednjih šest godina, astronomi s fakulteta Umjetnosti i znanosti na NMSU, sa suradnicima iz mnogobrojnih institucija cijelog svijeta, koristili su SDSS teleskop na Apache Pointu velik dva i pol metra, a lociran na planini Sacramento, oko 30 kilometara južno od Cloudcrofta.
Za kreaciju i interpretaciju ovakve karte galaksije potrebno je izmjeriti elemente atmosfere svake zvijezde. „Kemijski sastav zvijezde pokazuje prošlost i život zvijezde,“ rekao je Hayden koji će ovo ljeto površiti doktorat na NMSU.
Zvjezdani spektar pokazuje kemijski sastav zvijezde
Informacije o kemijskom sastavu dolaze iz njihovog spektra, odnosno detaljnih mjerenja svjetla koje zvijezda iluminira na određenoj valnoj duljini. Spektar pokazuje linije koje odgovaraju elementima i česticama koje se nalaze u zvijezdi, pa astronomi uz pomoć takvih linija mogu odrediti od čega se sastoji određena zvijezda.
„Spektar zvijezde pokazuje nam da se kemijski sastav galaksije konstantno mijenja,“ rekao je Jon Holtzman, profesor astronomije na NMSU. „Zvijezde sadrže teže elemente u središtu, a kada zvijezda umre ti elementi prelaze u plinovito stanje te se od njih stvaraju nove zvijezde.“
Rezultat ovog procesa je „kemijsko obogaćivanje“ – svaka generacija zvijezda ima veći postotak težih elemenata od prijašnje generacije. U nekim regijama galaksije, proces formacije zvijezda je snažniji pa se stvara više generacija zvijezda, što pokazuje da se prosječni udio teških elemenata mijenja u drugačijim dijelovima galaksije. Određujući udio teških elemenata u zvijezdi, astronomi mogu odrediti u kojem dijelu galaksije je zvijezda rođena.
Model radijalne migracije zvijezda
Hayden i kolege koristili su podatke s APOGEE da bi popisali udio 15 različitih elemenata uključujući ugljik, silicij i željezo. Na njihovo iznenađenje – oko 30% zvijezda sastavljeno je od elemenata koji pokazuju da su formirane daleko od njihovih trenutnih pozicija.
Promatrajući detaljnije uzorak elemenata, shvatili su da bi se podatci mogli objasniti modelom u kojem zvijezde migriraju radijalno, pomičući se bliže ili dalje od centra galaksije. Pomaci su nazvani migracije i pretpostavlja se da su uzrokovani nepravilnostima galaktičkog diska, kao što su poznate spiralne ruke Mliječnog puta. Dokaz zvjezdane migracije je prethodno dokazan u zvijezdama blizu Sunca, a ovo istraživanje je prvo koje jasno prikazuje da se migracija pojavljuje kroz cijelu galaksiju.
Daljnja tumačenja podataka s SDSS-a mogla bi dovesti do novih otkrića
„Rezultati prikazuju zaključke izvedene s malog dijela podataka,“ rekao je Steven Majewski, voditelj projekta. „Kada proučimo sve podatke, imat ćemo puno bolje razumijevanje oblika i kemijskog sastava naše galaksije.“
NMSU je već započeo četvrtu šestogodišnju fazu SDSS-a koja će trajati do 2020., a uz teleskop na Apache Point Opservatoriju, koristiti će se i dodatni teleskop u Čileu, kako bi baza podataka dala bolji prikaz južnog neba.
Izvor: ScienceDaily