Pluton je ipak planet?
Ove će godine ljubitelji astronomije svjedočiti dva velika i značajna događaja. Prvi od njih dogodit će se 26. siječnja, kada će svemirska letjelica Dawn poslati slike Ceresa, najvećeg svemirskog objekta u asteroidnom pojasu između Marsa i Jupitera.
Drugi će biti nešto duljeg trajanja, a započet će u svibnju kada se New Horizons svemirska letjelica dovoljno približi Plutonu i počne slati slike na Zemlju.
A da bi se približila Plutonu na udaljenost od samo 13000 km (udaljenost od Zemlje je 5000 milijuna kilometara), što je najmanja udaljenost od ovog patuljastog planeta koju će New Horizons doseći, trebalo joj je više od 9 godina, kao i rekord za najveću brzinu lansiranja ikad postignutu od strane nekog satelita.
"Ovo je povratak u 60-te i 70-te, kada je istraživanje svemira značilo otkrivanje novog – prva misija na Veneru, prva misija na Mars, prva misija gdje god da se krenulo", rekao je Alan Stern.
Satelit neće sletjeti na Pluton zbog prevelike vlastite brzine i premale gravitacije ovog planeta, ali će poslati mnoštvo (vrijednih) podataka na Zemlju. Istini za volju, bolno sporo – u najboljem slučaju, 3000 bita po sekundi. Za usporedbu, klasični modemi spajali su se na internet brzinom od 56000 bita po sekundi.
I trebat će mu gotovo 16 mjeseci da pošalje svu onu hrpu podataka koje će sakupiti u preletu pored Plutona.
Malo se danas zna o tom (patuljastom) planetu. Znamo da mu je na površini minus 230 stupnjeva Celzijusa, te da ima 5 mjeseca. Ali ono što ne znamo jest da li je Pluton uopće planet.
I tu dolazimo do razloga zašto ovaj događaj, koji će se dogoditi 14. srpnja ove godine, dobiva još više na značenju.
Još 2006. godine, Međunarodna Svemirska Agencija donijela je odluku (9-8 na glasanju) kojom se Plutonu oduzeo status planeta jer je zadovoljio samo dva od tri kriterija da bi se smatrao planetom. Otada, Pluton je bio tzv. patuljasti planet.
Planet je nebesko tijelo koje:
• se okreće oko Sunca
• ima dovoljnu masu kako bi njegova gravitacija svladala kohezijsku silu čvrstog tijela i zadržala ga u hidrostatskoj ravnoteži u gotovo sferičnom obliku
• je udaljilo od sebe svako tijelo koje bi se moglo kretati po obližnjoj orbiti
Patuljasti planet je nebesko tijelokoje:
• se kreće oko Sunca
• ima dovoljnu masu kako bi njegova gravitacija svladala kohezijsku silu čvrstog tijela i zadržala ga u hidrostatskoj ravnoteži u gotovo sferičnom obliku
• nije udaljilo od sebe svako tijelo koje bi se moglo kretati po obližnjoj orbiti
• nije satelit (tijelo koje rotira oko drugog, masivnijeg tijela
No rasprava je ponovno otvorena prošle godine u rujnu, kada je ponovno otvoreno pitanje "što je zapravo planet?". Nakon jednosatne rasprave trojice stručnjaka (Owen Gingerich, Gareth Williams i Dimitar Sasselov), odlukom 2-1 Pluton je ponovno (neslužbeno) proglašen planetom.
Alan Stern oduvijek je zagovarao, slično javnosti, da se Pluton smatra planetom. "Smatram da javnost ima prednost pred astronomima. Međunarodna Svemirska Agencija nije se smjela igrati stručnjaka u ovoj raspravi. To je pitanje planetarnih znanstvenika, ne astronoma."
Rasprava o status Plutona nikako nije završila. Naprotiv, ona će dobiti novi poriv kada New Horizons stigne do ovog malog planeta u srpnju ove godine. Možda će nam sam Pluton dati dovoljno razloga da ga ponovno, kako smo to nekad naučili u školskim klupama, zovemo devetim planetom našeg sunčevog sustava.