Um i mozak

Modifikacijom gena možemo otkloniti strah

Matija Knez

Strah od letenja ili od pauka koji se užurbano kreću po podu dnevnog boravka puno je više od trenutnog ubrzanja srčanog ritma i oznojenih dlanova. To je ozbiljna fobija koja može prouzročiti paralizirajuću anksioznost, no međunarodna ekipa znanstvenika, uključujući neuroznanstvenike s Instituta za mozak u Queenslandu, vjeruje da je pronašla način da utišaju gen koji hrani taj strah. 

Dr. Timothy Bredy, viši znanstveni suradnik Instituta, kaže kako je ovim istraživanjem bačeno novo svjetlo na procese koji su odgovorni za uklanjanje straha povezanog s pamćenjem, osobito onih procesa koji utječu na stanja poput fobija i posttraumatskog stresnog poremećaja. 

Bredy kaže da je otkriven novi mehanizam regulacije gena koji su zaslužni za nestanak straha, a naziva ga procesom inhibitornog učenja i smatra ga ključnim za kontroliranje straha kada reakcija više nije potrebna. 

„Djelovanje gena je nevjerojatno dinamično i može biti promijenjeno našim svakodnevnim iskustvima, a događaji koji su značajni s emocionalnog aspekta imaju važan utjecaj“, objašnjava dr. Bredy. Bolje razumijevanje dinamike funkcioniranja gena bez promjena u temeljnoj sekvenci moglo bi dovesti do terapeutskih intervencija kod anksioznih poremećaja povezanih sa strahom. 

„To bi se moglo postići selektivnim pojačavanjem pamćenja za uklanjanje straha kroz ciljano djelovanje na gene koji su podložni ovom novom načinu epigenetske regulacije“, kaže znanstvenik. Xiang Li, doktorand na Sveučilištu u Queenslandu i voditelj ovog istraživanja, kaže kako je uklanjanje straha primjer brze adaptacije u ponašanju te da su poteškoće u tom procesu važan faktor nastanka anksioznih poremećaja povezanih sa strahom. 

„Najviše nas uzbuđuje spoznaja da smo otkrili epigenetske okolnosti koje su specifične za uklanjanje straha“, kaže Xiang Li. 

Dr. Bredy naglašava kako je ovo prva opsežna analiza uklanjanja straha modifikacijom DNK. Istraživanje zajednički provode znanstvenici s Instituta za mozak u Queenslandu u suradnji s američkim neuroznanstvenicima, a rezultati istraživanja objavljeni su prošlog mjeseca u uglednom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences

Izvor: Queensland Brain Institute, PNAS

0

Možda će vas zanimati