Hormon ljubavi pomaže bebama u razvijanju socijalnih vještina
„Hormon ljubavi“, ili, kako se još naziva, „hormon povjerenja“, koji se otpušta tijekom dojenja pomaže bebama u razvijanju socijalnih vještina i može pomoći u liječenju autizma, pokazala je nova studija.
Znanstvenici smatraju da hormon oksitocin, koji žene proizvode u trudnoći, pri porođaju i tijekom dojenja, može imati značajan utjecaj na razvoj djece. Također se smatra da ima važnu ulogu u emocionalnim vezama, kako između partnera, tako i između majke i djeteta, ali i da pomaže u liječenju razvojnih poremećaja.
Američki i talijanski znanstvenici su proveli istraživanje na majmunima tijekom prva dva tjedna njihova života promatrajući kako će oksitocin koji udahnu utjecati na njih. Otkrili su da su majmuni kojima je dan oksitocin lakše oponašali geste i izraze lica drugih majmuna, kao i svojih čuvara, npr. cmakanje usnama i plaženje jezika.
Pozitivan utjecaj oksitocina kod odraslih i starije djece već je dobro poznat, a ovo je bilo prvo istraživanje provedeno na novorođenčadi, tj. novorođenim sisavcima. U SAD-u je provedeno slično istraživanje na ljudima, na novorođenčadi, također u prva dva tjedna nakon rođenja. Baš kao i mali majmuni, i djeca su oponašala geste i izraze lica.
Izvori: Daily Mail