Društvene znanosti

Čak i ovoliko godina nakon pritvora mladih kod njih perzistiraju psihijatrijski problemi

A.I.

Novo istraživanje pokazuje da se mladi uhićeni kao maloljetnici s psihijatrijskim poremećajima koji se i dalje ne liječe, bore s mentalnim zdravljem i uspješnim ishodima i nakon adolescencije.

Istraživanje Northwestern Medicine pokazuje da su gotovo dvije trećine muškaraca i više od jedne trećine žena s jednim ili više postojećih psihijatrijskih poremećaja kad su ušli u pritvor i dalje imale poremećaj 15 godina kasnije.

Nalazi su značajni jer borbe s mentalnim zdravljem dodaju postojeće rasne, etničke i ekonomske razlike, kao i akademske izazove zbog propuštenog školovanja, što otežava postizanje uspješnog prijelaza u odraslu dob.

"Djeca ulaze u nevolje tijekom adolescencije. Oni iz bogatijih obitelji također se drogiraju i svađaju se. Ali škola i roditelji najčešće neformalno rješavaju te ne završavaju hapšenjem i pritvaranjem", rekla je glavna autorica Linda Teplin , Owen L. Coon, profesor psihijatrije i bihevioralnih znanosti na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Northwestern Feinberg.
"To nisu nužno loša djeca, ali imaju mnogo štrajkova protiv njih. Fizičko zlostavljanje, seksualno zlostavljanje i zanemarivanje su česti. Ta iskustva mogu potaknuti depresiju. Utvrđivanje bi trebalo biti krajnje utočište", rekao je Teplin, također suradnik fakulteta sa Sveučilišta Institut za politička istraživanja.

Longitudinalna studija bez presedana izvještava o prevalenciji, ustrajnosti i obrascima poremećaja u ponašanju i psihijatriji kod mladih do 15 godina nakon napuštanja pritvora i razlikuju li se ishodi ovisno o spolu i rasi/etničkoj pripadnosti.  Ključni nalazi pokazuju da je unatoč smanjenju poremećaja tijekom vremena, posebno među ženama, prevalencija psihijatrijskih poremećaja 15 godina kasnije i dalje bila znatno veća od opće populacije.

Muškarci su u cjelini prošli znatno lošije. Među mladima s poremećajem u pritvoru, 64,3% muškaraca i 34,8% žena imalo je jedan ili više poremećaja 15 godina kasnije. U usporedbi sa ženama, muškarci su imali više od tri puta više šansi da tijekom vremena ustraju u psihijatrijskom poremećaju.

"To je možda zato što su žene starenjem postajale usmjerenije na obitelj. Pozitivne društvene veze - imati stabilnog partnera, odgajati djecu, zasnivati ​​obitelj - pogodne su za pozitivno mentalno zdravlje", rekla je koautorica studije Karen Abram, profesorica psihijatrije i bihevioralnih znanosti na Medicinskom fakultetu u Feinbergu i suradnik ravnatelja Programa za zdravstvene nejednakosti i javnu politiku.

Petnaest godina nakon što su mladi napustili pritvor, poremećaji ponašanja i zlouporabe opojnih droga bili su najčešći. Bijelci koji nisu Latinoamerikanci imali su 1,6 puta veću vjerojatnost da imaju poremećaje u ponašanju i više od 1,3 puta veće šanse da imaju poremećaje upotrebe droga tijekom razdoblja praćenja u odnosu na Afroamerikance i Latinoamerikance.

"Neočekivani nalaz studije bio je niža stopa poremećaja upotrebe supstanci u rasnim / etničkim manjinama, unatoč nesrazmjernom zatvaranju tih skupina", rekao je Teplin.
"Jasno je da moramo proširiti službe za mentalno zdravlje tijekom pritvora i kad se ovi mladi vrate u svoje zajednice. Također moramo poticati pedijatre i pedagoge da se zalažu za rano prepoznavanje i liječenje psihijatrijskih poremećaja", rekao je Teplin. "Nažalost, u SAD-u školski sustav financiraju lokalne samouprave. Dakle, naša djeca mogu biti osuđena na nepravedan život zbog svog poštanskog broja."

"Prevalencija, komorbiditet i kontinuitet psihijatrijskih poremećaja u delinkventnoj mladeži nakon pritvora: 15-godišnja perspektivna longitudinalna studija", objavit će se u JAMA Pediatrics u 11 sati. EST, 5. travnja 2021.

Izvor: Northwestern

Možda će vas zanimati