Kina parovima dopušta treće dijete usred demografske krize
Kina će od sada dopustiti parovima da legalno dobiju treće dijete jer nastoji spriječiti demografsku krizu koja bi mogla ugroziti njezine nade u povećanje prosperiteta i globalnog utjecaja. Svečano zakonodavno tijelo izmijenilo je Zakon o stanovništvu i planiranju obitelji kao dio višegodišnjeg napora vladajuće Komunističke partije da odredi veličinu obitelji u skladu s političkim direktivama.
Od osamdesetih, Kina je strogo ograničavala većinu parova na jedno dijete - to je politika koja se provodi prijetnjama novčanim kaznama ili gubitkom posla, što je dovelo do zlostavljanja, uključujući i prisilne pobačaje. Preferencija sinova navela je roditelje da ubijaju djevojčice, što je dovelo do velike neravnoteže u omjeru spolova.
Pravila su prvi put ublažena 2015. godine kako bi se omogućilo dvoje djece jer su dužnosnici priznali prijeteće posljedice naglog pada nataliteta, a prevladavao je strah da će Kina ostariti prije nego što postane bogata.
Kina je svoju politiku jednog djeteta dugo reklamirala kao uspjeh u sprječavanju 400 milijuna dodatnih rođenja u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, čime se štede resursi i pomaže u poticanju gospodarskog rasta.
Međutim, natalitet u Kini, paralelno s trendovima u Južnoj Koreji, Tajlandu i drugim azijskim zemljama, već je padao i prije vladavine jednog djeteta. Prosječan broj djece po majci pao je sa šestoro u šezdesetima na ispod troje do 1980. godine, prema Svjetskoj banci.
U međuvremenu, broj radno sposobnog stanovništva u Kini u posljednjem je desetljeću pao, a stanovništvo je jedva poraslo, što je dodatno opteretilo starenje društva. Vladin popis stanovništva jednom u desetljeću pokazao je da se prošle godine broj stanovnika popeo na 1,411 milijardi ljudi, što je 72 milijuna više u odnosu na 2010. Statistike pokazuju da je prošle godine rođeno 12 milijuna beba, što bi bilo 18% manje u odnosu na 14,6 milijuna 2019. godine.
Kinezi stariji od 60 godina, kojih je 264 milijuna, činili su 18,7% ukupnog stanovništva zemlje 2020. godine, čak 5,44% više nego 2010. Istovremeno, radno sposobno stanovništvo palo je na 63,3% od ukupno 70,1% a prije jednog desetljeća.
Prelazak na pravilo dvoje djece doveo je do privremenog povećanja broja rođenih, ali su njegovi učinci ubrzo nestali, a ukupni broj rođenih nastavio je padati jer mnoge žene nisu htjele zasnovati obitelj.
Japan, Njemačka i neke druge bogate zemlje suočavaju se s istim izazovom da imaju manje radnika za izdržavanje starenja stanovništva. Međutim, mogu se osloniti na ulaganja u tvornice, tehnologiju i stranu imovinu, dok je Kina zemlja sa srednjim prihodom s radno intenzivnom poljoprivredom i proizvodnjom.
Stalni odbor Nacionalnog narodnog kongresa otkazao je izjednačavanje kazni za kršenje ranijih ograničenja i pozvao na dodatni roditeljski dopust i sredstva za brigu o djeci. Nove mjere u financijama, oporezivanju, školovanju, stanovanju i zapošljavanju trebale bi se uvesti kako bi se "umanjilo opterećenje obitelji".
Također se nastoji riješiti dugotrajna diskriminacija trudnica i novopečenih majki na radnom mjestu koje se smatra jednim od glavnih destimulatora za dodatnu djecu, uz visoke troškove i skučeni smještaj.
Iako je zastupljenost žena u radnoj snazi velika, žene, osobito one s djecom, nedovoljno su zastupljene na višim pozicijama zauzimajući samo 8,4% vodećih pozicija na središnjoj i pokrajinskoj razini. Među mladim stranačkim čelnicima koji će preuzeti vlast u narednim desetljećima samo je 11% žena.
Izvor: Phys Org